1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
2 years ago
8

Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle

Mathematics
1 answer:
horrorfan [7]2 years ago
8 0
There are 6 candles in each set and there are two sets of candle. All in all, there are 12 pieces of candle. To determine the price per candle, we just have to divide the total cost to the number of candles. 
                                       Price per candle = $36/12
                                        Price per candle = $3
You might be interested in
Use the function f(x) = 2x3 - 3x2 + 7 to complete the exercises.
GenaCL600 [577]
Easy
sub 2 for x

f(2)=2(2)^3-3(2)^2+7
f(2)=2(8)-3(4)+7
f(2)=16-12+7
f(2)=11
4 0
2 years ago
Factor the expression.<br> 9y^2– 36
Nata [24]

Answer:

Answer: 9 (y - 2) (y + 2)

Step-by-step explanation:

Factor the following:

9 y^2 - 36

Factor 9 out of 9 y^2 - 36:

9 (y^2 - 4)

y^2 - 4 = y^2 - 2^2:

9 (y^2 - 2^2)

Factor the difference of two squares. y^2 - 2^2 = (y - 2) (y + 2):

Answer: 9 (y - 2) (y + 2)

5 0
3 years ago
Skip count 89300 forward by 5000
gtnhenbr [62]
89300, 94300, 99300, 104300, 109300. To keep going forward, add 5000 after each number.
8 0
3 years ago
100 POINTS AND BRAINLIEST!! PRE CALC!
Sholpan [36]

The answer is A

Step-by-step explanation:

The solution and explanation is pinned

3 0
2 years ago
What is the answer 8s + 8 + 3st + 4s
Illusion [34]

Answer:

12s + 8 + 3st

Step-by-step explanation:

Combine like terms:

8s + 4s = 12s

8

3sr

6 0
2 years ago
Other questions:
  • An object be a moving at the starting (0,0) on the graph. Average speed in miles per hour of the object for an entire trip five
    10·1 answer
  • I like to think of myself as the most lucky person out there. 'Why?' you may ask. My reasoning is quite simple, really. The reas
    5·1 answer
  • Simplify
    7·1 answer
  • Please help ASAP. Worth 50 points
    13·2 answers
  • (CEFET – MG) Sendo , a metade do valor de y valeA)
    14·1 answer
  • Simplify the expression.<br> (6+8)÷2<br> a.10<br> b.28<br> c.7<br> d.11
    5·2 answers
  • A catalog company that receives the majority of its orders by telephone conducted a study to determine how long customers were w
    10·1 answer
  • Q6: 24 students in a class took an algebra test.
    15·1 answer
  • Which exponential function is represented by the
    5·1 answer
  • 4. The table shows the heights of the winners and runners-up of 8 presidential elections. Find the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!