Answer:
$186.86
Step-by-step explanation:
<u>4 eggs cost:</u>
1 dollar per dozen (12 eggs), so by unitary method (ratios), we can find cost of 4 eggs. Shown below:

So, 4 eggs cost $0.33 approx
<u>12 lb. flour cost:</u>
2.50 dollar per pound, so 12 pounds would simply cost:
2.5 * 12 = $30
<u>14 lb of sugar cost:</u>
4.50 dollar per pound means 14 pounds would cost:
4.5 * 14 = $63
<u>2 ready-made edible flowers cost:</u>
5 cents for each flower means 2 flowers would cost:
5 cent = 0.05 dollars
0.05 * 2 = $0.10
We add all up to find cost of 1 cake. Shown below:
Cost of 1 cake = $0.33 + $30 + $63 + $0.10 = $93.43
Cost of 2 cakes = $93.43 * 2 = $186.86
Change 30 hours into minutes, then divide by 20 and 25
4: A school has 314 boys & 310 girls. If they are to be grouped into equal classes of 26 each , how many classes will there be?
314 boys + 310 girls = 624
If they are grouped into classes of 26 students each, how many class will there be?
130 students = 5 classes
Therefore
260 students = 10 classes
260 x 2 = 520 = 20 classes
26 x 24 = 624
Number of classes = 24
Question 5).
Jim worked 48 weeks last year. Each week he worked 38 hours. If he worked an additional 240 hours of overtime, how many hours did he work in all?
Solution:
48 weeks
24hrs × 7 = 168hrs
168 x 48 = 8,064
Additional 240hrs
= 168hrs = 7 days (a week)
240hrs - 168 = 72 (3days)
168 + 72
= 240hrs + 8, 064
= 8, 304 hrs
Each song downloaded costs 3 points
each video costs 40 points
total of 999 points
if each song cost 3 points and she has 999 points to use she can download 333 songs at max
Using the Sine Rule:-
20 /sin 45 = BC / sin 30
BC = 20 sin 30 / sin45
= 20 * 1/2 / 1 / sqrt2
= 20 * 1/2 * sqrt2
= 10 sqrt2 answer