1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
3 years ago
13

Rachel bought 12 rolls of packing tape and paid a total of $33.60. Kevin also bought rolls of packing tape. The table shows the

total amount he is paid for different numbers of packing tape. Number of Rolls of Packing Tape Total Amount Paid 2 $6.40 5 $16.00 8 $25.60 How do the unit rates compare? Select from the drop-down menus to correctly complete the statement. Rachel's unit rate is than Kevin's because is greater than .
Mathematics
1 answer:
omeli [17]3 years ago
5 0

Rachel's unit rate is : 2.80

Kevin's is: 3.20

( you simply divide the dollar amount by the rolls of tape-- 33.60÷ 12)

Therefore, Kevin's is greater than Rachel's.

Rachel paid $33.60 for 12 rolls.

Unit rate paid by Rachel =

= 2.8

From table,

Kevin paid $6.40 for 2 rolls.

Unit rate paid by Kevin =

= 3.20.

Check:

Kevin bought 5 rolls for $16

5 × 3.2 = 16

He also bought 8 rolls for $25.6.

8 × 3.2 = 25.6.

If we compare the unit rates paid by Rachel and Kevin,

Rachel's unit rate is less than Kevin's because 3.2 is greater than 2.8.

You might be interested in
PLEASE HELP, I'LL MARK BRAINLIEST 3 QUESTIONS.... 36 POINTS!!! i'll help w/ any other subject or if u need anything i just need
Tomtit [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

What give me the question

3 0
4 years ago
Solve this system by substitution, y = 3 y=-3x + 6 *Remember to write your answer as a coordinate point (x, y). I​
storchak [24]
Take y=3 and plug it into y=-3x+6. This gives you 3=-3x+6. Solve for x, you get x=1. Now plug 1 into y=-3x+6 and you get 3. Answer is (1,3)
7 0
3 years ago
Please answer this if you can tysm
olasank [31]

Answer:

c because you multiply by pie which is 3.14 and that times 10 is 31.4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 11x+4+51+2x+8=180
Digiron [165]
Hi,

Work:

Equation;

11x + 4 + 51 + 2x + 8 = 180

Collect like terms and calculate sum of positive numbers.

13x + 63 = 180

Move constant +63 to the right side and change its sign.

13x = 180 - 63

Subtract numbers.

13x = 117

Divide both sides of equation with 13.

x = 9


Hope this helps.
r3t40
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
If one battery is 5 cm long how many batteriess would i need to get to 3 meters (need work )
dem82 [27]
1. So in one meter,there are 100 centimeters.
2. Multiply 100 by 3 which equals 300.
3. Divide 300 by 5 which equals 60.
4. 60 is your answer!!!

Hope this helped!! :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify 3 - (4x - 5) + 6.<br><br><br>A)12x + 21 <br>B) 4x + 14 <br>C) 4x + 4<br>D) -4x + 14
    8·2 answers
  • If my equation was <br> 8x5+4x2+3x2<br> How would I write it with parenthesis?
    12·2 answers
  • Used books cost $2.25 each. Which expression represents the total number of books that can be purchased for $10?
    8·2 answers
  • Passes through (2,-3) and has a slope of 3
    8·1 answer
  • How to round 1.61 to the nearest ten?
    10·1 answer
  • What is the value of (-5) the power of 4
    13·2 answers
  • A statistics teacher has 4 periods of introductory statistics. She wants to get students’ opinions on a new homework policy. To
    10·2 answers
  • Help pls yall i will give brainliest
    9·1 answer
  • George and James each have a collection of nickels. The value of the nickels George has is $0.10 more than the value of the nick
    13·1 answer
  • The rational expressionwrite this ratio in the form p(x) + x/(x - 2) Where is some x - 2
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!