Rachel's unit rate is : 2.80
Kevin's is: 3.20
( you simply divide the dollar amount by the rolls of tape-- 33.60÷ 12)
Therefore, Kevin's is greater than Rachel's.
Rachel paid $33.60 for 12 rolls.
Unit rate paid by Rachel =
= 2.8
From table,
Kevin paid $6.40 for 2 rolls.
Unit rate paid by Kevin =
= 3.20.
Check:
Kevin bought 5 rolls for $16
5 × 3.2 = 16
He also bought 8 rolls for $25.6.
8 × 3.2 = 25.6.
If we compare the unit rates paid by Rachel and Kevin,
Rachel's unit rate is less than Kevin's because 3.2 is greater than 2.8.