1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
3 years ago
10

Find the ratios of 8 and 3 of the perimeters and of the areas ? please some one help me

Mathematics
1 answer:
vagabundo [1.1K]3 years ago
6 0
I don't get what you are asking, please elaborate?
You might be interested in
The Cooking Club made some pies to sell during lunch to raise money for a field trip. The cafeteria helped by donating two pies
monitta

Answer: 7 pies

Step-by-step explanation: Since the club split the pies into 5 pieces and then had a total of 45 slices, you would first divide 45 by 5 and you would get 9. The question stated that the cafeteria gave 2 pies and they are asking how much the club made. So you would subtract 9 by 2 to get 7. This concludes to that the club made 7 pies in total. Hope that helps!

5 0
3 years ago
PLEASE HELP GIVING BRAINLIEST !!!!
Contact [7]

Answer:

hi :):):):):):):):) don't ignore me T_T

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
and 2008 Classic Car Wash estimated its business would increase by 20% each year. if they washed 19,300 in 2008, how many cars c
professor190 [17]
Well, from 2008 to 2010 is just 2 years, so let's say the initial amount is the 19300 from 2008, how many will it be in 2010?

\bf \qquad \textit{Amount for Exponential Growth}\\\\
A=I(1 + r)^t\qquad 
\begin{cases}
A=\textit{accumulated amount}\\
I=\textit{initial amount}\to &19300\\
r=rate\to 20\%\to \frac{20}{100}\to &0.20\\
t=\textit{elapsed time}\to &2\\
\end{cases}
\\\\\\
A=19300(1+0.2)^2
6 0
3 years ago
If asphalt pavement costs $0.70 per square foot, find the cost to pave the circular How much does it cost to pave this road?
Hunter-Best [27]

Answer:

Cost to pave the road = $4257

Step-by-step explanation:

Area of the pavement = Area of the outer circle - Area of the internal circle

Area of the outer circle = πr²

                                       = π(55)²

                                       = 3025π square feet

Area of the inner circle = π(33)²

                                       = 1089π square feet

Area of the pavement = 3025π - 1089π

                                     = 1936π

                                     = 6082.12 square feet

Cost of pavement = $0.70 per square feet

Therefore, cost of 6082.12 square feet = 6082.12 × 0.70

                                                                 = 4257.49

                                                                 ≈ $4257

Cost to pave the road = $4257                                    

5 0
2 years ago
What are the factors PLEASE HELP!!!
elena55 [62]

Answer:

The answer is (x-6) squared

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • Rowena is proving that AD ≅ EB. Which statement does the ♣ represent in her proof?
    12·2 answers
  • 2/5 of the instruments in the marching band are brass, 1/3 are percussion, and the rest ate woodwinds. What fraction of the band
    9·1 answer
  • Sarah scored 68 out of 80 in a test.Write her score as a simplified fraction
    11·1 answer
  • Simplify 5x + 2(x - 3) = -2(x - 1)
    13·2 answers
  • AYUDA!!! I hate these
    10·1 answer
  • Company A is offering $6,000 for the first month's salary and will increase the amount each month by $5,000. Company B is offeri
    6·1 answer
  • What should I do here
    11·1 answer
  • A duck dove 72 times in 12 hours. At this rate, the duck will dive ______ times in 3 hours
    8·1 answer
  • Find the measure of Angle 8
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!