Answer:
25x - 45 = 5(5x - 9)
Step-by-step explanation:
Find the greatest common factor (GCF) of 25 and 45.
You can do this several ways, but one way is to list all the factors of both numbers and find the greatest common one:
Factors of 25: 1, 5, 25
Factors of 45: 1, 3, 5, 9, 15, 45
Therefore, 25 and 45 have 2 common factors: 1 and 5
So the greatest common factors is 5
25x - 45 = 5(ax - b)
To find the value of a, simply divide 25 by 5: 25 ÷ 5 = 5
To find the value of b, divide 45 by 5: 45 ÷ 5 = 9
25x - 45 = 5(5x - 9)
Around 17,225 cats could be estimated to live in the town
Answer:
1. No
2. No
3. Yes
4. No
Step-by-step explanation:
The first one isn't proportional because it doesn't start at 0
The second one isn't proportional because there isn't a pattern between the coordinates
The 3rd one is a proportional relationship because it starts at 0 and there is an equal amount of space between each coordinate and there is evidentially a pattern.
Finally, the 4th one isn't proportional because the last coordinate doesn't correspond w/ the others
Plz mark me brainliest if correct :)
Answer:
15.5
Step-by-step explanation:
So the formula here is the square of the tangent length is equal to the product of the exterior part of the secant line and total length of the secant.
So that means we have x^2=10(14+10).
After simplifying the right hand side we have the equation is x^2=10(24) or x^2=240.
To get rid of the square on the x, we square root both sides.
x=sqrt(240)
x=15.49193338
To the nearest tenths, the answer is x=15.5
So 15.5 inches is the length of x.
Answer:
B. $5.08
Step-by-step explanation:
First find out how much the supermarket pays per dozen of eggs.
$8.00 / 12 dozen cartons per case = $0.66666
It costs the supermarket approximately $0.67 per dozen
Next find out the profit per dozen of eggs sold
$1.09 store price - $0.67 price store pays = $0.42
The supermarket profits about $0.42 per dozen sold
Finally find out the profit per case of eggs
12 dozen cartons * $0.42 profit per carton = $5.04
The supermarket makes about $5.04 per case so the best answer of the choices would be B. $5.08.