Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
Answer:
x + 10 = 4x
Step-by-step explanation:
Let x = her age 10 years ago.
Her age now is x + 10.
x + 10 = 4x
Distribute the parentheses:
2(x + 1)
2 · x = 2x
2 · 1 = 2
2(x + 1) = 2x + 2
Answer: p - 0.2p
Step-by-step explanation:
Given the following :
Original Price of tennis racket = p
Mark down or discount on original price = 20% of original price = (20/100) × p = 0.2p
Amount after discount = Amount paid by Natasha
Amount after discount = Original price - Discount
Amount after discount = p - 0.2p
Amount paid by Natasha = p - 0.2p
Answer:
The 5 unknown are 1 quarter, 3 dimes, and 1 penny.