1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
3 years ago
11

Stewart has a home-based business putting on children’s parties. He charges $60 to design the party and then $6.00 per child. Wr

ite a function rule that relates the total cost of the party to the number of children n.
Mathematics
2 answers:
julsineya [31]3 years ago
6 0
If there are n children, and each additional child who joins will add another $6 to the cost, then the cost due to the number of children will be 6n. We also have the fixed cost of $60, no matter how many children join. Therefore, we add up these costs to get Cost = f(n) = 60 + 6n.
pshichka [43]3 years ago
5 0
60 is constant
6 per child is variable

Let c = number of children

total cost = 60 +6c
You might be interested in
In a bag of small balls 1/4 are green, 1/8 are blue, 1/12 are yellow and the remaining 26 white. How many balls are blue?
Darina [25.2K]
6/ 24 green 
3/24  blue 
2/24 yellow 
total 11/24 
                
13/24 left which is white 
13 * 2 = 26 white 
blue 4 *2 = 8



8 0
3 years ago
The radius of a circle is 17 in. Find its area in terms of π.
AnnyKZ [126]

A≈907.92in²

Because:

A=πr2=π·172≈907.92028in²

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which calculation and answer show how to convert 3/12 to a decimal?
Alex17521 [72]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

3/12= 1/4=0.25

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP SOON!!!!<br> for any numbers a, b, and c, a(b + c)=ab+ac
navik [9.2K]

The property displayed here is the distributive property.

If you have a variable or unknown number inside or outside of parentheses, you can distribute it to each term and add the terms together, and it will remain true.

Example:

4(x + 5)

After distributing, it'll look like this:

4x + 20


6 0
3 years ago
3.602 × 10 − 4 thx luvs
lorasvet [3.4K]

♡ The Question ♡

- 3.602 × 10 − 4

*୨୧ ┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈ ୨୧*

♡ The Answer ♡

- 32.02

*୨୧ ┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈ ୨୧*

♡ The Explanation/Step-By-Step ♡

- 3.602 x 10 - 4

Multiply the numbers: 3.602 x 10 = 36.02

= 36.02 - 4

Subtract the numbers: 36.02 - 4 = 32.02!

= 32.02

*୨୧ ┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈┈ ୨୧*

♡ Tips ♡

- No tips provided!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the unit price.<br> ​$3.06 for 17 bananas
    6·1 answer
  • Mr. king brought a carpet for his dining room that measured 3 1/2 yards by 5 3/4 yards how much carpet did Mr.king buy
    9·1 answer
  • Median of 67,76,82,84,87,93
    10·1 answer
  • (WILL GIVE BRAINLIEST!)
    15·2 answers
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! :)
    8·1 answer
  • A bag contains 2 steel balls and 5 brass balls. The total weight is 13 pounds. If 2 steel balls are added and 2 brass balls are
    14·1 answer
  • Carrie has $500 in her bank account. She plans to add $245 a week to her account. Jose has $710 in his bank account. He plans to
    5·1 answer
  • 1. If 8 lbs. of onions costs $19.20, then how much will 11 lbs. of onions cost? 2. If my car travels 270 miles on 15 gallons of
    9·2 answers
  • I NEED HELP ASAP<br> "Find the measure of each angle in the following diagram"
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!