Answer:
Total selling price= $663.82
Selling price per liter= $1.69
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Proportion of oil and gasoline:
Oil= 3/14= 0.21
Gasoline= 11/14= 0.79
The oil costs $0.75 per liter.
The gasoline costs $1.60 per liter.
<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>
<u></u>
Oil= 0.21*392= 82.32 liters
Gasoline= 0.79*392= 309.68
<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>
Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6
Total cost= $577.23
<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>
Total selling price= 577.23*1.15= $663.82
Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69
Let's plug in each coordinate and see what we get:
(2, 0, 0)
-> 2A + 0 + 0 = D
-> 2A = D
-> A = D/2
(0, 6, 0)
-> 0 + 6B + 0 = D
-> 6B = D
-> B = D/6
(0, 0, 5)
-> 0 + 0 + 5C = D
-> 5C = D
-> C = D/5
plugging this back into the equation:
(D/2)x + (D/6)y + (D/5)z = D [then divide through by D]
(1/2)x + (1/6)y + (1/5)z = 1
and since we have to have integer coefficients,
multiply through by 30
so we get
15x + 5y + 6z = 30
Second question
<span>Take a look at the bottom-left point in the picture.
If you move three points in the y-direction, you'll reach to the point A.
If you instead move up 4 points (or in the z-direction), you reach D.
And finally, if you walk back to point F from point E, you'll have moved back 4 points in the x direction. </span>
<span>This gives us our measurements, or dimensions: 3 x 4 x 4.
If this were a rectangular prism, the dimensions would just be each of them multiplied.
But since it's triangular, you need to divide it by two. That gives you a total volume of
(3x4x4)/2 = 24.</span>
Answer:
600
Step-by-step explanation:
mutiply all 6x4x5x5
1st do 5x5=25 no you have 6x4x25
2nd do 6x4= 24 now you have 24x25
and that equal 600!
Hope this help you
enjoy your day
Answer:
-3x+5
Step-by-step explanation:
y2-y1/x2-x1