1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
10

T.J. invests $8,100 in an account

Mathematics
1 answer:
Illusion [34]3 years ago
6 0

Answer:

$13,177.97

Step-by-step explanation:

Compound Interest Formula

A=P(1+\frac{r}{n} )^{nt}

A = final amount

P = initial investment

r = interest rate

n = number of times the rate is applied during a time period

t = number of times the time period has elapsed

A=8100(1+\frac{.072}{1} )^{(1)(7)} \\A=8100(1.072)^{7}\\ A=8100*(1.626909883)\\A=13177.97006

You might be interested in
Tim's family is visiting Emeryville. They plan to see a movie and then explore the town. The
kap26 [50]

Answer. 4 hours

Step-by-step explanation:

48 + 8 + 8 + 8 + 8

$8 an hour and it $32  =4 hours and since they already using $48 for the movie if the they explore the town for 4 hours and then leave it will $80 in total spent

5 0
2 years ago
A rectangle is a parallelogram with...
ch4aika [34]

Answer:

A rectangle is a parallelogram with d. four congruent angles

Step-by-step explanation:

A rectangle has four right angles meaning they are congruent.

6 0
3 years ago
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLYEST AWNSER IF YOU AWNSER ALL THE PROBLEMS IN ALL THE QUESTION
bixtya [17]

Answer:

7) Mean = 48               8)  Mean = 59.6          9)  Mean = 31.6     10)  Mean = 42.1

   Median = 47.5              Median = 61                Median = 32           Median = 40

   Mode = 72                    Mode = 90                  Mode = 46             Mode = 51

   Range = 66                  Range = 79                 Range = 34            Range = 51

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
3 years ago
Laura is the fund-raising manager for a local charity. She is ordering caps for an upcoming charity walk. The company that makes
faust18 [17]
$1000 -$25 = $975
975 / 6 = 162.5
             = 162 caps x
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • BC=<br> Round your answer to the nearest hundredth.<br> 70°
    15·2 answers
  • The area of the square is less than 63 cm to the second power
    10·1 answer
  • Mr.ward and mr. heskey are racing toy cars and Mr. heskey wants to give mr. ward an 8 ft head start because his car is 2 seconds
    10·1 answer
  • Which situation ONLY describes a purchase made with a debit card? A) Jackie loves using her card to make purchases because it is
    10·2 answers
  • Consider writing onto a computer disk and then sending it through a certifier that counts the number of missing pulses. Suppose
    11·1 answer
  • Tom earned £173 last week and he worked for 25hours. how much does he earn per hour
    14·1 answer
  • Asap plz<br> What is the reciprocal of 2 3/8? <br> 19/8 <br> 16/3 <br> 8/19 <br> 3/16
    7·1 answer
  • Simplify 4.510.<br> a 4.51<br><br><br> b 1
    12·2 answers
  • 3x-4y+11 for x-2 and y-1
    7·1 answer
  • In how many ways can five indistinguishable rooks be placed on an 8-by-8 chess- board so that no rook can attack another and nei
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!