Answer:
The answer is 2.5 or 5/2 as a fraction.
Step-by-step explanation:
P.S Can I have brainliest?
1 dozen = 12 apples.
3 apples cost 0.48, multiply that by 4 to get the price of 1 dozen.
0.48 x 4 = $1.92 per dozen.
Divide the total you can spend ( 3.84) by cost per dozen:
3.48 / 1.92 = 2
You can buy 2 dozen.
Answer:
<h3>#1</h3>
<u>Rectangle area:</u>
<u>Given:</u>
<u>Find w:</u>
- 12w = 300
- w = 300/12
- w = 25 ft
<h3>#2</h3>
<u>Perimeter is the sum of side lengths:</u>
P = 2 1/4 + 5 2/5 + 5 17/20 =
2 + 5 + 5 + 1/4 + 2/5 + 17/20 =
12 + 5/20 + 8/20 + 17/20 =
12 + 30/20 =
12 + 1.5 =
13.5 ft
<h3>
#3</h3>
- Cost of a shirt = $19.99
- Number of shirts = 6
<u>Total cost:</u>
Answer: the answer is 0
Step-by-step explanation:
16:40 as a fraction is 16/40. 16/40 is 4/10 simplified