Answer:3/5
Step-by-step explanation:
19.2 * 10⁸ minutes.
60 minutes = 1 hour.
19.2 * 10⁸ minutes = (19.2 * 10⁸) / 60 hour
= 32 000 000 = 3.2 * 10⁷ hours
= <span>D. 3.200 × 10^7 h</span>
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!