1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
9

A regression analysis was performed to determine the relationship between the costs of a product (y), the time to make the produ

ct (x 1), the number of different materials used (x2), and the amount spent on marketing the product (x 3). The estimated regression equation is ý = 83 - 2x1 + 6x 2 + 1.1X 3. What is the estimated cost if the time to make the product is 5 hours, the number of different materials used is 4, and the amount spent on marketing is $100?
a. 83
b. 185.4
c. 213
d. 205.4
Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]3 years ago
6 0

Answer:

Correct option: (b) 185.4.

Step-by-step explanation:

The regression analysis is used to predict the value of the response variable (<em>Y</em>) based on one or more than one experimental variable(s) (<em>X</em>).

The general form of the regression equation is:

\hat y=\alpha +\beta_{1}x_{1}+\beta_{2}x_{2}+\beta_{3}x_{3}+...+\beta_{n}x_{n}

Here,

<em>α</em> = intercept

\beta _{i} = slope coefficient, (i = 1, 2, 3, ...n)

The regression equation of costs of a product (<em>y</em>) based on the time to make the product (<em>x</em>₁), the number of different materials used (<em>x</em>₂), and the amount spent on marketing the product (<em>x</em>₃) is:

\hat y=83-2x_{1}+0.6x_{2}+1.1x_{3}

The information provided is:

<em>x</em>₁ = 5 hours

<em>x</em>₂ = 4

<em>x</em>₃ = $100

Compute the value of <em>y</em> for the given values as follows:

\hat y=83-2x_{1}+0.6x_{2}+1.1x_{3}

  =83-(2\times 5)+(0.6\times 4)+(1.1\times 100)\\=83-10+2.4+110\\=185.4

Thus, the estimated cost of a product is $185.4.

You might be interested in
What are expressions like 4(3+2) and 4(3)+4(2)
romanna [79]
Your using the distributive property in your example, hope that helps.
5 0
3 years ago
Eight more than three times the difference of four and a number” when n = 3?
Snezhnost [94]
8 + 3 (4 - n )
n= 3 
8 + 3( 4-3)
8 + 3 * 1 
8 + 3 = 11
8 0
3 years ago
Solve using the quadratic formula
Svetradugi [14.3K]
The answers are -16 and 9. Hopefully this helps :D

7 0
4 years ago
Q4 Find the missing angle x
BaLLatris [955]

Answer:

Step-by-step explanation:

X = 1/2 arc QS

arc QS is  

360 =145+105+QS

110 = QS

so X is 1/2 QS

X= 55°

5 0
3 years ago
Finish the following table for the given function
bogdanovich [222]
It there a picture because if there is u can’t see the picture sorry
6 0
4 years ago
Other questions:
  • You are dealt one card from a standard 52-card deck. Find the probability of being dealt the two of clubs.
    15·2 answers
  • Charlie wants to order lunch for his friends. He'll order sandwiches and a $2 kid's meal for his little brother. Charlie has $32
    15·2 answers
  • Find the perimeter and area
    8·2 answers
  • Consider the rational expression x2+6x−2/6x−5 .
    6·2 answers
  • A basketball team lost 1/5 of their games this season. If the team won 12 games, how many games did they play?
    10·1 answer
  • Collins Middle School has 272 sixth grade students. If the sixth grade is 40% of the total school, how many students are in the
    5·2 answers
  • What is the value of x in the given figure? Figure not drawn to scale A. 8 B. 12 C. 13 D. 18
    8·2 answers
  • If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
    12·1 answer
  • Marie made lasagna for dinner. She ate 1/6 of it, Morris ate 1/3 of it, and Larry ate 1/4 of it. How much of the lasagna was lef
    12·2 answers
  • PJ's Pizza Place bases its pizza prices on the size of the pizza and the number of toppings. The price of a medium pizza, in dol
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!