1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
3 years ago
6

I think garden center grass seed sells for eight dollars per pound Haley spent $10 on grass seeds what amount of C did he buy

Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
6 0
If seeds are 8 per pound then you need to find the unit rate and make a proportion with how much she spent. So you can make a ratio of 1(pound) / $8 compared to x(pounds) / $10. Then, cross-multiply.
 10 = 8x.   Divide both sides by 8
 10/ 8 = x  Simplify the fraction
 1 1/4 = x
So, she bought 1 1/4 pounds of seeds
You might be interested in
HELP PLEASE! 15 PTS
defon
The answer is 7/10 because the even values are 2,4,6, and the others are 7,8,9,10. Added together, it adds up to 7/10
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12-kg bag of mangoes costs $9.00
Nookie1986 [14]

Answer:

I think it would be around $1.33 for each kg

Step-by-step explanation:

You would divide 12 by 9. Once you do that, you get 1.33

6 0
2 years ago
PLEASE! PLEASE! help!
qaws [65]
1.) The answer is 825.75 (multiply the given tax rates to the gross pay)
    2,785 x 13% federal taxes = 362.05
    2,785 x 9% state tax         = 250.65
    2,785 x 7.65% FICA          = <u>213.05
</u>                                                 825.75
<u>
</u>2.) The answer is 288.60 (multiply the interest rate to the balance, no need to add a late payment fee since they paid on 6/1, not after)
    2,748.56 x 10.5% = 288.60

3.) The answer is 182.13  (multiply the APR to the original purchase price, no need to add the sales tax)
<u />    1,500 x 11.75% = 182.13

4.) The answer is 371.92 (deduct the reward to the interest)
    Interest : 2,975.34 x 13.5% = 401.67
    Reward : 2,975.34 x 1%      = <u>  29.75</u>  
                                                    371.92

5.) The answer is  1,339.13 (deduct the interest to the monthly payment)
    Monthly payment : 2,236.00
    Monthly interest :   <u>   896.87</u> [(231,450 x 4.65%) / 12 months]
<u />                                    1,339.13

Hope this helps! :)
4 0
2 years ago
Please please help me out !!!!!!!
Monica [59]

Answer:

d. y - 3 = f(x).

Step-by-step explanation:

The red graph is the translation of the black one up 3 units.

y = f(x)  becomes y = f(x) + 3 or

y - 3 = f(x).

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need asap please. I will give brainliest for correct answer.
Andrej [43]
3. Because it goes into all the numbers of the equation
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A wallet containing 2 five dollar bills 9 ten dollar bills is found and returned to its owner. The wallet's owner will reward th
    12·1 answer
  • If you get paid $15 and hour, how much would time and a half be?
    15·2 answers
  • The hypotenuse is the longest side of a right triangle and is always opposite the right angle. The other sides of the right tria
    15·1 answer
  • Is number 2 correct?
    5·1 answer
  • HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST!<br><br> What is the length of TW?
    13·2 answers
  • Help me please I will mark you as brainlist
    9·1 answer
  • In the figure below, B is between A and C and C is between B and D. if BC=4, BD=12, and AD=15 and AC
    5·2 answers
  • Read my name to understand this?
    10·2 answers
  • Which function is graphed below?
    5·1 answer
  • How many terms are in (3x^2-3)(3x^2+3)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!