S1=$70/20gal=$3.50 per gallon
s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon
s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon
So supplier #3 has the best deal.
It's the same as x^211 = 8^152
Simplify that equation. Find the 211th root of (8^152), and that is what x equals. If I remember logs correctly...
Answer:
2*2*2*2 = 16
Step-by-step explanation:
The equivalent of 2^4 = 2 x 2 x 2 x 2 (multiply 2 four times)
Answer:
Amount = $6614 and 19 cent
Step-by-step explanation:
Formula for compound interest is
A= p(1+r/n)^(nt)
Compounded daily
So n= 365*2= 730
T= 2
r= 0.13
P= 5100
A= p(1+r/n)^(nt)
A= 5100(1+0.13/730)^(730*2)
A= 5100(1+1.78082*10^-4)^(1460)
A= 5100(1.000178082)^1460
A= 5100(1.2969)
A= 6614.19
Amount = $6614 and 19 cent