1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
7

Solve the following system.

Mathematics
2 answers:
Ilya [14]3 years ago
6 0
The answer is 3,6 this was easy
rusak2 [61]3 years ago
4 0
Y = x + 3 . . . (1)
4x + y = 18 . . . (2)

Putting (1) into (2) gives
4x + x + 3 = 18
5x = 18 - 3 = 15
x = 15/5 = 3
x = 3
y = x + 3 = 3 + 3 = 6

Solution = (3, 6)
You might be interested in
Triangle A′B′C′ is the image of triangle ABC after a dilation.
IceJOKER [234]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

could the length of the first triangle to the length of the second triangle

7 0
2 years ago
Use the function F(3)<br> F(x) =(1/5)^x<br> A.)1/15<br> B.)1/125<br> C.)3/5<br> D.)3/125
nalin [4]
Here is your answer

B) 1/125

REASON:

Given,

F (x)={(1/5)}^{x}

for F (3)

Putting x=3, in above function we get

F (3)= {(1/5)}^{3}= 1/125


HOPE IT IS USEFUL
6 0
3 years ago
Which relationship describes angles 1 and 2?
pav-90 [236]
Angles 1 and 2 are supplementary angels because they form a line.
Angles 1 and 2 are adjacent angles because they share an interior ray and they have a common vertex.
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
The total cost of 3 non member tickets and 5 member tickets
Natalija [7]
Huhhhh? Is this question complete?
3 0
3 years ago
PLEASE HELP! I'LL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!
daser333 [38]

Answer:

1.6x10^-18 gram

Step-by-step explanation:

(5.3 x 10⁻²³ gram/molecule) x (20,000 molecule)

= (5.3 x 10⁻²³ x 2 x 10⁴) gram

= (10.6 x 10⁻²³⁺⁴) gram

= (1.06 x 10⁻²³⁺⁵) gram

= 1.06 x 10⁻¹⁸ gram

We need to find the mass of 20,000 molecules of oxygen. It can be calculated using unitary method. Here, we can multiply 20,000 molecules  by the mass of one oxygen molecule.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • In △RST, RW=27 cm .
    8·2 answers
  • A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
    7·1 answer
  • What is the answer ?how can I find it?
    7·1 answer
  • a journey to work takes a women three quarters of an hour. if she catches the bus at 7:55, when does she arrive?
    5·1 answer
  • an adult ticket cost 20 dollars a piece for2 adults and 10 a piece for 4 children how much will cost for everyone
    7·2 answers
  • No really getting this please help
    11·2 answers
  • The Chang family bought 4 crates of eggs last week. Each crate had 18 eggs. Since then, they have eaten 19 of the eggs. How many
    14·1 answer
  • What is one twelve of 1
    5·1 answer
  • I need a full explanation on -(i^2)<br> I know it equals 1, but how?
    15·1 answer
  • Simplify the following expression:<br> -13^2=?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!