1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
5

Erika worked 14 hours last week and 20 hours this week. If she earns $9 per hour, how much did she earn during these two weeks?

4 of 60
Mathematics
2 answers:
ozzi3 years ago
4 0

we know that

Erika earns \$9 per hour

so

By proportion

Find how much she earn during the total hours of two weeks

The total hours of two weeks is equal to

14+20=34\ hours

\frac{9}{1} \frac{\$}{hour} =\frac{x}{34} \frac{\$}{hours} \\ \\x=34*9 \\ \\x=\$306

therefore

<u>the answer is</u>

\$306

Vesna [10]3 years ago
3 0
309 Dollars were earned by Erika for both weeks

You might be interested in
Again you don’t need to answer all of them but if you can do some that would be wonderful!
Maru [420]

Answer:

17)  x=7

18) x= -26

19) x= -8

20) x= 6

Step-by-step explanation:

17) is congruent

18) is supplementary

19) is congruent

20) is congruent

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP CROWN FOR RIGHT ANSWER
natta225 [31]

Answer:

D. $81,728

Step-by-step explanation:

Let's first convert pounds to ounces.

4 pounds x (16 ounces / pound) = <u>64 ounces.</u> (Remember that when we're converting from a larger unit, pounds, to a smaller one, ounces, we'll have more ounces than pounds, so this answer makes sense!)

Let's now get the cost of the gold.

64 oz x ($1277 / oz) = <u>$81,728.</u> (Wow, that's a lot of gold!)

5 0
2 years ago
Una tienda virtual ofreció el 15% de descuento el dia de su aniversario.ese dia Jorge compro una lavadora que regularmente cuest
makvit [3.9K]

Answer:

unooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A restaurant uses 4375 pounds of cheese for every 8 3/4 pizzas atvrgis rate how many pounds of cheese are used per pizza
Arlecino [84]
34 pounds that’s the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP PLZZZ!!!!!!
trasher [3.6K]
Pretty sure the answer is D, if you simplify it, you will have 1/5
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If g(x) = 3х + 1, evaluate g(-2).
    6·2 answers
  • What is the range of the function f(x) = 3.2x for the domain {-4, -2, 0, 2, 4}?
    13·1 answer
  • for each babysitting job, Ashley charges 2.50 dollars for bus fare plus 8 dollars per hour for each hour she works. She charged
    9·1 answer
  • Which expression finds the measure of an angle that is coterminal with a 300° angle?
    12·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through the points (2,-5) and (7,1)
    9·1 answer
  • 1/2 cup of yogurt and she triple the recipe how much yogurt does she need
    5·1 answer
  • Plz, help ASAP!!!!!!!
    11·1 answer
  • I need help i don't get it !!!!!
    12·2 answers
  • !!Please Help!! Find the value of z to the nearest tenth.
    11·1 answer
  • HELP ASAP. Worth 10 points
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!