1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
11

If "f" varies directly with "m," and f=-19 when m=14, what is "f" when m=2?if

Mathematics
1 answer:
pashok25 [27]3 years ago
8 0

Answer:-19/7

Step-by-step explanation:

f varies directly as m

f=k x m

When f=-19,m=14

-19=k x 14

k=-19/14

Relationship is f=-19m/14

When m is 2

f=(-19x2) ➗ 14

f=-38 ➗ 14

f=-19/7

You might be interested in
Find the length of the arc.
Ket [755]
This is the answer in different units
Millimeters-7660.46
Centimeters-766.046
Meters-7.66047
Kilometers- 0.00766046
Inches-301.593
Feet-25.13
Yards- 8.37758

6 0
2 years ago
What are three ratios equal to 4 over 28 .simplify if needed?
SVETLANKA909090 [29]
4/28 = 1/7 when dividing both numerator & denominator by 4 and this would be the simplified fraction.

You could use 1/7 to multiply with others to get other ratios that are equal to 4/28 or you could just use 4/28.

For example:
1/7 = 7/49
or
4/28 = 8/56

6 0
4 years ago
7.2 is 15% of what number?​
polet [3.4K]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A four-digit code can use the numbers 1, 2, 3, 4. Any of the numbers can be repeated.
alukav5142 [94]

Answer:

256 codes

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please help I really need help because I have to turn it in soon and yeah so comment
BartSMP [9]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

4- 3*1=3

6*1/100= 0.06

3+0.06= 3.06

5- 7*1= 7

3*1/10= 0.3

4*1/1,000= 0.004

7+0.3+0.004= 7.304

7- 3.3, 3.30

8- 9.3000, 9.30

9- 9.6, 9.600

10- 4.4000, 4.40

for #4-5 just put the number of 0s in the denominator of the fraction for the answer

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Whats a mathematical phrase containing at least one variable
    9·2 answers
  • What is the value of x?
    13·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • An ice cream shop sold 48 vanilla milkshakes in a day , which was 40% of the total number of milkshakes sold that day. What was
    10·1 answer
  • AP CAL AB HELP!
    6·1 answer
  • Simplify (5^-2)^4. Plsss help
    10·1 answer
  • Please help asap for exams
    10·1 answer
  • Please help. quickly if possible
    7·2 answers
  • Parallel perpendicular or neither
    15·1 answer
  • How do you find the area of a parrelogram
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!