1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lora16 [44]
3 years ago
9

Solve the triangle. a = 10, b = 23, C = 95° (2 points) c ≈ 25.1, A ≈ 26.8°, B ≈ 58.2° c ≈ 25.1, A ≈ 22.8°, B ≈ 62.2° c ≈ 25.9, A

≈ 22.8°, B ≈ 62.2° c ≈ 25.9, A ≈ 59.2°, B ≈ 25.8°

Mathematics
1 answer:
lara31 [8.8K]3 years ago
5 0

Answer:

c ≈ 25.9, A ≈ 22.8°, B ≈ 62.2°

Step-by-step explanation:

The Law of Cosines can be used to find the third side.

... c² = a² + b² - 2ab·cos(C)

... c² ≈ 100 +529 -2·10·23·cos(95°)

... c² ≈ 669.0916

... c ≈ √669.0916 ≈ 25.87

From the Law of Sines, we can find the remaining angles.

... sin(B)/b = sin(C)/c

... B = arcsin(b/c·sin(C)) ≈ 62.35°

These results are sufficient to make the appropriate answer choice.

_____

<em>Comment on Answer Discrepancies</em>

If the "c" used in the calculation of B is inappropriately rounded to 25.9, then the result for angle B is 62.21°. This is in error by more than 0.1°. Intermediate results should <em>never</em> be rounded, but should be carried to full calculator precision. Only final answers should be rounded.

You might be interested in
Raju finished his work in 5/6 hour.Vrinda finished her work in 3/4 hour .who worked longer ? By what fraction was it longer
Nataly [62]

Answer:

Raju worked longer by 0.08 hours.

3 0
3 years ago
Please help 20 POINTS
Elenna [48]

Answer:

5 4/5

Step-by-step explanation:

First of all subtract the whole number, 2, from 8 1/5

You would get 6 1/5

Now subtract 2/5 from that, or set up an equation like:

6 + 1/5 - 2/5

you would get 6 - 1/5 or 5 4/5

-Chetan K

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
2 1/3 + 3/7 divided by 2 1/3 x 1 3/7​
oee [108]

Answer: \frac{29}{35}

Step-by-step explanation:

1. Make sure all your denominators are the same, you can do this by multiplying them all by 3 or 7, 2 and 1/3 would become 2 7/21, 3/7 would become 9/21, 2 and 1/3, would become 2 and 7/21, and so on and so forth, leaving us with

2\frac{7}{21}+\frac{9}{21} / 2\frac{7}{21} * 1\frac{9}{21}

2. Now, I would go and solve each side of the equation because we divide them, we can add 2\frac{7}{21} and \frac{9}{21}  together to get  2\frac{16}{21}, because 7 + 9 = 16

2\frac{16}{21} / 2\frac{7}{21} * 1\frac{9}{21}

3. We can do the same thing to the other side, by multiplying the two of them. I'm going to convert both of them to just fractions, 2\frac{7}{21} becomes \frac{49}{21} and 1\frac{9}{21} becomes \frac{30}{21}

\frac{49}{21} *  \frac{30}{21}

Now we can reduce them, and for our first fraction divide the top and bottom by 7, giving us  \frac{7}{3} and the second one by 3, which gives us  \frac{10}{7}

\frac{7}{3} * \frac{10}{7} now we cross divide, where we replace the 7's with ones because they're right across from each other to get  \frac{1}{3} and  \frac{10}{1}, or just 10.

\frac{1}{3} * 10 =  \frac{10}{3}

4. So now we can do a similar thing with the first half of our equation and convert it into a fraction and not a mixed number.

\frac{58}{21} / \frac{10}{3}

Now we multiply divide them, and the easiest way I learned how to do this was by keep the first fraction in its place, and flipping the denominator and numerator of the second, and multiplying them.

so   \frac{58}{21} * \frac{3}{10} which if we multiply both sides, you get \frac{174}{210}

I'll save you some times and simplify it for you, the greatest common factor is 6 so we divide the top and bottom by 6 to get

\frac{29}{35}

4 0
2 years ago
A pair of shoes costs $25 to make. This means that you need to charge a price of at least ___ just to cover your cost.
enyata [817]
I believe the answer is $50.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(6) for me it's not the first person to do it it's the first person to get it right
Solnce55 [7]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • What's the difference between adding two rational number and get a negative number
    9·1 answer
  • Which equation listed below, when solved, shows how to find the radius of a circle if the diameter is 4 inches?
    6·2 answers
  • Is the point (2,4) a solution of y &lt;= -4x + 12?<br> HELP ASAP
    6·1 answer
  • Find the volume of the solid. Round your answer to the nearest tenth.​
    14·1 answer
  • Hot dogs are sold in packages of 6. Hot dog buns are sold in packages of 8
    6·1 answer
  • Which set of output values correctly completes the function table y=2x-4
    10·1 answer
  • Can someone help me out here?
    10·1 answer
  • Write an equation for the vertical line that contains point E(-12, 7). Is anybody able to help?
    12·1 answer
  • A display case of wallets are marked 32 for $5. If Tim has $80, how many wallets can Tim get? (Assume no tax or other fees.)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!