1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
4 years ago
13

Using a table show an estimate of the solution of the equation 6n+3=2

Mathematics
1 answer:
Damm [24]4 years ago
6 0
6n+3=2
Regroup
6n=2-3
6n=-1
Divide by 6n
6n/6n=-1/6n
=-0.16666
You might be interested in
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
Julissa gave out an equal number of oranges to each of the 6 apartments on her floor. If she gave each apartment 5 oranges, how
larisa86 [58]

Answer:

30 oranges

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is 1.25 as a fraction?
Dahasolnce [82]
1.25=125/100=5/4......so 5/4 is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pls ill answer 1 of your questions
Anestetic [448]

I can’t help with out a problem to solve

4 0
3 years ago
Hiii please help! i’ll give brainliest if you give a correct answer tysm!
lawyer [7]

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

The volume is found by multiplying the height, width, and length. So to find the height, you need to divide 1/100 by 1/4 and 1/5.

1/100 divided by 1/5 = 1/20

1/20 divided by 1/4 = 1/5

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If you need to measure the width of your MP3 player to make sure it will fit in carrying case on sale at the mall, which of the
    14·2 answers
  • Worker A earns $9.50 per widget produced, produces 7 widgets per day, and works 5 hours per day. Worker B earns $8.80 per widget
    15·2 answers
  • Find the geometric sequence.<br> 4, 12, 36, 108, ...
    11·2 answers
  • MLMKL=(8x-20)<br> M2jKl= (10x-11)<br> MJ KM=43°
    5·1 answer
  • 1.32 Factory defective rate. A factory quality control manager decides to investigate the percentage of defective items produced
    6·1 answer
  • A game store owner buys a Nintendo Switch game for $22.50 and sells it with a 40% mark up. What is the retail price?
    6·1 answer
  • What is the answer to The sum of 2 numbers is 19 and their difference is 3? And thank you brainly for helping. I need the answer
    7·2 answers
  • Kara runs two laps around a track. It takes her 51.495 seconds to complete her first lap and between 53 and 54 seconds to comple
    10·2 answers
  • Olivia paid $28 for a pair of boots that sold regularly for $80. What
    8·1 answer
  • What is the sum of 4 and -5​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!