1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
3 years ago
7

Hanna bought 28 roses. She divided them into a number of bunches. Each bunch had 7 roses.

Mathematics
1 answer:
nevsk [136]3 years ago
8 0
Its (a) 28 ÷ b = 7 Because When we divide 28 roses in each bunch consisting 7 roses therefore there are 4 bunch of roses therefore the equation (a) satisfy the result and the variable b has value 4.  
You might be interested in
A 3-kilogram bag of oranges costs $9.87. What is the unit price?
mixer [17]

Answer:

3.29

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Pleaseee helpp meeee
Marta_Voda [28]

Answer and Step-by-step explanation:

[] means to take the absolute version of the number. That means if the number is negative or positive, the outcome is always positive.

14.

-[3] = -3

15.

[5 + 9] = 14

16.

[17 - 8] = 9

#teamtrees #WAP (Water And Plant)

6 0
2 years ago
I need helppp<br> It’s for math and I’m clueless
Tcecarenko [31]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

x=4 y=1

Substitute them into the equation 3x-4yy+6

3(4)-4(1)+6

12-4+6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
-17, 2, 21, 40, … is an arithmetic sequence.<br><br> True<br><br> False
Wewaii [24]

False

A arithmetic sequence is a sequence that has a difference of 2. We see that we have -17 ... and then we have 2 ... and then 21. There is NOT a difference of 2, as we can see. Therefore, yiur answer would be (false).


3 0
3 years ago
PLEASEEEE WHAT IS ITTTT HURRYYY PLSSS
Natasha_Volkova [10]

Answer:

It is ( - 0.25)

Step-by-step explanation:

I hope that is useful for you :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me ?
    13·1 answer
  • On Tuesday, the Soto Salad restaurant served 612 cups of Italian salad dressing. If the restaurant serves 14 cup of dressing wit
    15·2 answers
  • A plate has a circumference of 24 inches. What is the radius of the plate
    14·1 answer
  • Someone please help me??
    7·2 answers
  • WALLAHI HELP ME PLEASE WALLAHI I BEG
    15·1 answer
  • Find the value of X.
    10·1 answer
  • Will give brainlist
    11·1 answer
  • A hiker is walking up a mountain. The hiker starts at the ground and
    10·1 answer
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
  • (1/10 * 1/10 * 1/10) = (- 10) ^ 3<br> Is it true or false
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!