1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
4 years ago
8

point Z in nXYZ has coordinates (5,-4). nXYZ was dilated by a scale factor of 0.8 name the coordinates of the image of point V.

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]4 years ago
4 0
There is no information given about point V, so any answer will do for the question asked.

If we assume the intent is to ask about the image of point Z, then its coordinates will be 0.8 times those of point Z.
  Z' = 0.8×(5, -4)
  Z' = (0.8×5, 0.8×(-4)) = (4, -3.2)

The appropriate choice seems to be
  C (4, -3.2)
You might be interested in
A 12 pack of soda cost $4.80. What is the unit cost?
quester [9]

Answer:The cost of each can is $ 0.31

.

Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

brianlist please ?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppppppp pleaseeeeee
Gekata [30.6K]

Answer:

negative

Step-by-step explanation:

okay so look at the rise and the run of this line (that is given). slope is defined as rise divided by run. the "rise" is the change in y values, while the "run" is the change in x values. the rise in this problem is -4, as shown on the graph. the run is 3, as also shown there. therefore, the slope is -4/3. the type of slope this is is negative slope because the slope is clearly negative.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
When you multiply a number by its reciprocal
faust18 [17]
A reciprocal is the number that is in front of a variable. If it is just the plain variable, it's reciprocal is 1. (Ex. 10x has a reciprocal of 10. 7y has a reciprocal of 7. Sorry if I didn't understand your question, are you looking for a vocabulary word?
5 0
3 years ago
Please help set up and solve tye one step equation​
pshichka [43]
I’m assuming “for than” is a typo? if so
25-8=x
x= 17
student tickets cost $17
5 0
3 years ago
Robert called two bowling centers, Fannin Lanes and Fun Times Lanes, to déterminé the cost to bowl. Fannin Lanes charges 2.50 pe
Archy [21]

Answer:

4 games

Step-by-step explanation:

<em>Robert called two bowling centers, Fannin Lanes and Fun Times Lanes, to déterminé the cost to bowl.</em>

Let x number of games played

y represents total cost to bowl

  • Fannin Lanes charges 2.50 per games plus 2 for shoe rental

y = 2.50x + 2

  • Fun Time Lanes charges 2 per game plus 4 for shoe rental.

y = 2x + 4

<u><em>If total cost to bowl be same at both center</em></u>

2.50x + 2 = 2x + 4

2.5x - 2x = 4-2

        0.5x = 2

             x = 4

Hence, 4 games will the cost to bowl be the same at both center.

3 0
4 years ago
Other questions:
  • I need help solving these practice problems
    10·1 answer
  • I am a square. One of my side is 9 feet long. What is my area?
    13·1 answer
  • Y=x-8 y=-2x+1 how do you solve the system of equation
    5·1 answer
  • A map of New York has a scale of 1/2 inch : 5 miles. Cindy knows the
    6·1 answer
  • The resale value of a bike decreases by 14% per year. A new bike is valued at $350. Approximate the resale value after 4 years t
    11·1 answer
  • Show me big brain magic
    9·2 answers
  • What is y-intercept represented in the graph below? ​
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP I WILL MARK BRAINLIEST!
    10·1 answer
  • image Which absolute value equation represents the graph? Question 7 options: A) ƒ(x) = –|3x| – 5 B) ƒ(x) = 5|x| – 3 C) ƒ(x) = |
    5·1 answer
  • The men's U.S. Open tennis tournament is held annually in Flushing Meadow in New York City. In the first round of the tournament
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!