1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STatiana [176]
2 years ago
10

If 115 people each produce 356 pens in a day, what is the total production number for that day? A. 40,940 B. 39,490 C. 40,490 D.

39,940
Business
1 answer:
miskamm [114]2 years ago
5 0
115 x 356 = 40,940

A. 40,940
You might be interested in
Why do more educated workers tend to earn more than less-educated workers?
motikmotik

The more education a person has, the more likely that they are to be valuable to their owners,because they would be considered "smarter" than their peers and able to get more work done. This means that answer to the question is A. Education may make a worker more valuable to employers.

HOPE THIS HELPS ; GOOD LUCK <3 !!!!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Brandon Consulting Company is headquartered in Atlanta and has branch offices in Nashville and Birmingham. Brandon uses an activ
Citrus2011 [14]

Answer:

The Atlanta's cost allocated to Nashville will be $663,500.

Explanation:

Administration: $700,000 x 80% = $560,000

Legal: $138,000 x [18,000 ÷ (18,000 + 6,000)] = $103,500

Solution: $560,000 + $103,500 = $663,500.

3 0
3 years ago
Is Aquaman destructible?​
natulia [17]

Answer:

yes

Explanation:

3 0
2 years ago
If creditors add finance charges after subtracting payments made during the billing period, this is called the: A. APR method. B
vladimir1956 [14]

The correct answer is D. Adjusted balance method.

Adjusted balance method in termed as the method which is being used by finance companies and banks to calculate for finance charges or interest income. which is known to be associated with credit card account or bank account.

The finance waits to aggregate all the adjustments and also calculates finance charges or interest rates by the end of billing period which will depend with the ending balance.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given the following data for Glennon Company, compute (A) total manufacturing costs and (B) costs of goods manufactured:
erica [24]

Answer:

1. Glennon Company

Total manufacturing costs and costs of goods sold:

C) $790,000 $810,000

2. Carr Company

Annual Rate of Return for Project Soup:

B) 7.5%.

Explanation:

1A) Total Manufacturing costs

Direct materials used          $270,000

Beginning work in process     40,000  

Direct labor                            200,000

Ending work in process         (20,000 )

Manufacturing overhead      300,000

Total manufacturing costs $790,000

1B) Costs of goods sold:

Beginning finished goods           50,000

Costs of goods manufactured  790,000

less Ending finished goods        (30,000)

Cost of goods sold                   $810,000

2)                                Project Soup       Project Nuts

Initial investment         $400,000           $600,000

Annual net income          30,000                46,000

Net annual cash inflow   110,000              146,000

Annual Rate of Return = Annual net income/Initial Investment

= $30,000/$400,000 x 100 = 7.5%

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Kallard Manufacturing Company produces t-shirts screen-printed with the logos of various sports teams. Each shirt is priced at $
    8·1 answer
  • A clothing company wants to entice consumers to pay more for their products. To do this, the company launches an advertising cam
    8·1 answer
  • Flo tells ginger during a phone call that she will buy her textbook from last semester for $65. ginger agrees. these parties hav
    14·1 answer
  • Both managers and workers cite low managerial ethics as a major cause of american
    5·1 answer
  • The yield to maturity on a coupon bond is _____.(A) always greater than the coupon rate.(B) the rate an investor earns if she ho
    5·1 answer
  • Zhao Co. has fixed costs of $354,000. Its single product sells for $175 per unit, and variable costs are $116 per unit. The comp
    13·1 answer
  • What organization can you contact to find local trade shows?
    7·1 answer
  • A proposed new venture will cost $85,000 and should produce annual cash flows of $30,000, $55,000, $40,000, and $40,000 for Year
    8·1 answer
  • Envision a multinational enterprise (MNE) making decisions about its internationalization strategy. The more such company's prod
    9·1 answer
  • How is the noncontrolling interest in a subsidiary company calculated as of the end of a reporting period?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!