Estimate 189 to the nearest tenth which would be 190. And then do the same for 643 which would be 640. 640-190= 450
Answer: if you are going for the top it is 5 for 5e bottome it is 3 for all it is 3.5
Step-by-step explanation:
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
First you would figure out the dimensions, which are 7 ft by 5 ft. Then, multiply those together, which equals 35 sq ft. The answer to your question is C - 35 sq ft. Hope this helps!
Answer:
87.5%
Step-by-step explanation:
There are 376 students in 8th grade at Samuel's school. There are 47 8th graders trying out for football last Thursday.
The number is students not trying out for football last Thursday is calculated as:
376 students - 47 students
= 329 students
The percent of 8th graders that did not try out for football is calculated as:
329 students/376 students × 100
= 329/376 × 100
= 87.5 %