A quick way to do this is by recalling the fact that

, so the largest value that

alone (for any real value of

) can take on is 1.
This means

, and so

.
So the maximum value of this function is 7.
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
Perimeter = 56
Hypo = 25
So 56-25 = 31 (for two side)
for one side = 31/2 = 15.5
so area = 1/2 x base x height