1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
15

A 2 month member ship to the gym costs $125.Jim Jim would like to be a member for eight months what is the total amount he will

pay for eight months
Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
8 0
Steps:

125 divided by 2 (to find the cost for one month) ans: $62.50

Then you multiply $62.50 times 8 to find the total cost for 8 months ans: $500.00

I hope this helped
You might be interested in
Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for $0.85, 2 for $0.25, or 6 for $1.10?
Angelina_Jolie [31]

Answer:

2 for $0.25

Step-by-step explanation:

1.10/ 6= .20 (rounding)

1.00/ 5= .20

0.85/ 4= .21

0.25/ 2= .13 (rounding)

4 0
3 years ago
Simplify.<br> 7/8 x 1 1/3<br><br> A. 7/24<br> B. 28/24<br> C. 1 1/6<br> D. 1 7/24
Amiraneli [1.4K]
It’s A it’s honestly a simple equation just can’t explain it in typing
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?
ANEK [815]
5 pounds for 6.65 because you will get more pounds for a good amount of money.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x2 = 20, what is the value of x?
ArbitrLikvidat [17]
The correct answer is the second option: plus or minus square root of 20
Hope this helped :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 0.3 = -15z.
melamori03 [73]

Answer:

z = - 0.02

Step-by-step explanation:

0.3 = -15z

0.3 / -15 = z

-0.02 = z

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1) Which equation could be used to estimate the population of Oak City in 10 years?
    7·1 answer
  • One-third of the results of three times a number that is increased by 12.
    5·1 answer
  • Photographers and surveyors use a tripod, or three legged stand, for their instruments. Use one of the postulates to explain why
    14·1 answer
  • This is a homeork problem from my class
    13·2 answers
  • A tile floor is made of square tiles. Each tile is 1.5 feet on each side. If the floor has 54 blocks in it what is the total are
    8·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (3, -8) and has a<br> slope of 0?
    8·2 answers
  • I need help on this.​
    10·1 answer
  • Help me with math ASAP please!!!
    6·1 answer
  • What is the y-intercept of the equation?
    7·2 answers
  • Llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!