1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
15

A 2 month member ship to the gym costs $125.Jim Jim would like to be a member for eight months what is the total amount he will

pay for eight months
Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
8 0
Steps:

125 divided by 2 (to find the cost for one month) ans: $62.50

Then you multiply $62.50 times 8 to find the total cost for 8 months ans: $500.00

I hope this helped
You might be interested in
I NEED ANSWER ASAP/ WILL GET 20 PTS
ki77a [65]

Answer: A. (-8,-3)

Step-by-step explanation:

Original formula is f(x)=|x-h|+k, the vertex is (h,k), so a positive h in the formula would turn out negative in the vertex.

4 0
3 years ago
5 is equal to what fraction?
KiRa [710]

5 equals 5/1.  Simple as that.


8 0
3 years ago
Determine a series of transformations that would map polygon ABCD onto polygon A’B’C’D’?
Natalija [7]

refection and translation i think

hdjdjsjsj I hope I got it right

I'm not sure if its a dilation if its getting smaller not bigger

7 0
3 years ago
2&gt; -2-c. <br><br><br><br>how would I graph this?
REY [17]

Answer:

-4< c

Step-by-step explanation:

2> -2-c

Add 2 to each side

2+2> -2+2-c.

4 > -c

Divide each side by -1.  Remember that dividing by -1 will flip the inequality.

4/-1  < -c/-1

-4< c

6 0
3 years ago
Tommy bought 3 cups of blueberries. He will eat 2 cup of blueberries each day.
katovenus [111]
He can go 1 1/2 days before they are all gone
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How can I solve no.1 and no.2?
    5·1 answer
  • 3. Find the volume of a cylinder with a base area of
    10·1 answer
  • Joe drew a circle Whose Circumference is 25 cm Mario drew a circle who is diameters three times the dynamic number of Joe Circle
    12·1 answer
  • Solve (u+6)^2+4=52 , where u is a real number.
    7·1 answer
  • If n + 7 = 10, evaluate 2n - 2
    13·1 answer
  • Which point is in the graphed solution set of this system of inequalities?
    6·1 answer
  • Each numbers belongs in a location on the number line
    7·1 answer
  • What is the common ratio of the sequence 3, 21, 147, … ?
    9·2 answers
  • WHat is 5/24 times8/15 simplified
    14·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!