1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
3 years ago
5

Multiply4yz(3/2y^2z^3)

Mathematics
1 answer:
bogdanovich [222]3 years ago
5 0

4yz( \frac{3}{2}{y}^{2}{z}^{3} ) \\  =  {6y}^{3}{z}^{4}

Hope this helps. - M
You might be interested in
D=rt for t<br><br> Solve the equation
Wittaler [7]

Answer:

d = r * t

t = d / r

7 0
3 years ago
Substitution property of equality if y=-5 and 7x+y=11, then____. A. 7(-5) + y=11 B.7x-5=11 C.7x+5=11 D.-5+y=11
jolli1 [7]
7x+y=11 where y= -5                                                                                              So, when we substitute y in the equation then,
7x + (-5) = 11 that is 7x - 5 = 11....
So, B. is the right answer.

3 0
3 years ago
Christine is putting money into a savings account. She starts with $650 in the savings account, and each week she adds $60. Let
TEA [102]

Total amount of money in the savings account after 11 weeks is $1310.

Total money in the account =

 Initial Money + Money added per week x Number of weeks

Given:

Initial Money = $650

Money added per week = $60

Total money in the account = S

Number of weeks = W

Substituting it in the above equation we get,

S = $650 + $60xW                                          (General Equation)

Total amount of money in the savings account after 11 weeks

S = $650 + $60x11

S = $650 + $660

S = $1310

Thus total amount of money in the savings account after 11 weeks is $1310.

Learn more about Linear Equations here :

brainly.com/question/2263981

#SPJ1

8 0
1 year ago
Sten sat on a bench and read a book while Manu was at soccer practice. He read for 35 minutes and stopped at 6:10 p.m.
Dahasolnce [82]

Answer:

5:35

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Whoever answers right gets brainliest
Softa [21]

Answer:

37

Step-by-step explanation:

Split the arrow into a rectangle and triangle. The area of the rectangle is 7x4=28. The area of the triangle is 6*3/2=9. 28+9=37

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • Company A rents a bounce house for $100 rental fee plus $20 per hour. Company B rents a bounce house for $40 per hour . Let h=th
    8·2 answers
  • Numbers along the outside of frequency tables, calculated from row and column totals, are __________.
    10·2 answers
  • How do I solve this?
    9·1 answer
  • Zx5+3 please help me
    8·2 answers
  • A soccer field is a rectangle 48 meters wide and 55 meters long. The coach asks players to run from one corner to the corner dia
    10·1 answer
  • Graph y =-7x-1 . il give 5 stars and brainliest
    5·2 answers
  • Math help pls answwer
    10·1 answer
  • A jar of honey is $2.40. How much do 4 jars of honey cost
    9·2 answers
  • Luna mixes 3/4 cup of orange juice with 3/8 cup of cranberry juice. She gives 5/8 cup of the juice to Mags. How much is left in
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!