Answer:
1) Wallmart
2)16 Oz
3)You woluld save 7 cent per pound by choosing the 11 lbs turkey.
4)You would save $2.00 per notebook. You would save $10.00 buy buying 5.
Step-by-step explanation:
You divide the price by size.
Exaple:
3.99/12
Answer:
24 and 4 cm radius.
Step-by-step explanation:
the rectangle has two 3cm sides and two 2cm sides, the 3cm is 6cm and cm is 4cm and the bar is 4cm so 4x6cm is 24cm an 4cm for the bar.
That is a fraction but if you want it simplified
i believe 999/1000
Answer:
a = 2
Step-by-step explanation:
In an AP the difference between consecutive terms is common (equal), thus
t₂ - t₁ = t₃ - t₂ , that is
2a + 1 - (a + 1) = 4a - 1 - (2a + 1) ← distribute and simplify both sides
2a + 1 - a - 1 = 4a - 1 - 2a - 1
a = 2a - 2 ( subtract 2a from both sides )
- a = - 2 ( multiply both sides by - 1 )
a = 2
Answer:
15
Step-by-step explanation: