1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
3 years ago
11

A gallon of apple juice is $7.A pack of eight 4.23 oz box apple juice is 2.39.Which is a better deal?

Mathematics
2 answers:
Goshia [24]3 years ago
5 0
Yeah, the pack is a better deal. A gallon is only 128 oz which costs $7. While the pack of juice is 33.84 oz, if you buy three of the juice packs they would then weigh 135.36 oz at the cost of $7.17. Which is only 17 cents more than a gallon.
VikaD [51]3 years ago
4 0
128 ounces in a gallon
The pack is 33.84 ounces in total

gallon for 7=18 cents per ounce
pack for 2.39 is .07 cents per ounce

So the pack is a better deal
You might be interested in
The population of a city has increased by 27% since it was last measured. If the current population is 38,100, what was the prev
adoni [48]

Answer:

the previous population was 62,000.

Step-by-step explanation:

The current population of a city = 83,700

The population of a city has increased by 35% since it was last measured.

We have to calculate the previous population before increasing 35%.

Let the previous population be p

p +(35% × p) = 83,700

p + 0.35p = 83,700

1.35p = 83,700

p =  

p = 62,000

Therefore, the previous population was 62,000.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation in slope-intercept form for the line with y -intercept 2 and slope 3.
Ymorist [56]
Y=3X+2
Y=Mx+B therefore
8 0
3 years ago
10% of 65 pls help and explain the steps to get total answer​
sergij07 [2.7K]
10% of 65
Of means multiply
=0.1 x 65
=6.5

Or you can use another way which is (part/whole) *(percent/100)

Whole=65
Percent=10
And part(part of 65)=unknown

(X/65)* (10/100)
Cross multiply
x= 6.5

So 10% of 65 is 6.5
5 0
2 years ago
Rosie has £m in her pocket she is given £4 pocket money write an expression for how much money she has now
aksik [14]

Answer:

m+4

Step-by-step explanation:

She currently has a variable "m" in her pocket which we don't know, BUT we know how much she is getting, which is 4.

3 0
3 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu. Ashley has 500 songs in his music player. Every week he adds 10 songs to his
Sergio [31]

500 (the current collection) + 10 (the weekly addition) x 20 (weeks to add)

500 + 10*20 (Multiplication comes before addition)

500+200

700


another way I can phrase it


500 total right now

each week he adds 10

after 20 weeks he will have x books

20 weeks=10 times 20 books added=200 books added

500+200=700

answer is 700

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The retail cost of a tv is 45% more than its wholesale cost. Therefore the the retail cost is how many times the wholesale cost
    8·2 answers
  • The following table contains the rate of commission, number of items sold,
    11·1 answer
  • Can someone please answer this question please answer it correctly and lease show work please help me I need it
    13·1 answer
  • Determine the fraction of total interest owed using the rule of 78.
    5·1 answer
  • Sarah grace has to work 75 hours of community service for her honor society. she has already worked 15 hours. how many hours a w
    5·2 answers
  • Brianna is packing to go to college she passed 6 Nintendo switch games and 9 textbooks in a box the total weight of the box is 2
    6·1 answer
  • ANSWERRRR IF UR COOL!! Plssss ILL MARK BRAINLEST Ty!!! So much ilyyyyyyy
    6·2 answers
  • DUE ASAP AT 10:30 5 ( x - 1 ) = 28 - 6x<br> A 3<br> B 7<br> C 10<br> D -7
    6·1 answer
  • 6x-4y=48 get x by itself
    11·2 answers
  • Solve the proportion 7/5=21/x<br> (show work/explain how u got it please)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!