1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
4 years ago
15

Deon plans to ride a 15-mi bicycle trail. If his average speed is 20 mi/h, which equation can he use to find the time t, in hour

s, for the ride?
A. t = 20 × 15
B. t = 2015
C. t = 20 – 15
D. t = 1520
Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]4 years ago
7 0

Answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use the correct math operation to determine the unit price (price per ounce) for the 2-liter bottle priced at $1.39. (67.6 ounce
dsp73

Well to find this answer, you want to divide $1.39 by 67.6. When you do this you get 0.0205. This is roughly 2 cents per ounce.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the graphed line written in standard form?
liraira [26]

Answer:

The last one   5x-3y=15   This is the same as  y= (5/3)x -5

Step-by-step explanation:

5x-3y=15

Move 5x to the right (becoming negative)

-3y = -5x +15

Divide everything by - 3

y= (5/3)x -5

  

y intersect= -5   ( line crosses y coordinate at -5)

Slope = 5/3      From -5  you start counting  (5 up,3 right,5 up,3 right....  OR    5 down,3 left,5 down,3 left........)

6 0
3 years ago
Mathematical x4 - x2 ≥ 2x
kondaur [170]
X4-x2≥ 2x~~~2x≥ 2x True Because " _ " is the same thing with "=" ; and because 2x=2x then 2x≥ 2x ~~~~~~Have a nice day!!! ★★
4 0
3 years ago
Name the property:
Neporo4naja [7]

Answer:

B. Commutative Property of Multiplication

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 - 8a + 5a - 35
Fittoniya [83]
Ok, so after you do -8a+5a, you also have to do 6 -35, getting the equation
-29-3a
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Martin uses 5/8 of a gallon of paint to cover 4/5 of a wall. What is the unit rate at which Martin paints in walls per gallon?
    14·2 answers
  • Math plz help!!!! will mark brainliest!! 20 points!
    10·1 answer
  • a rectangular field is to be enclosed on four sides with a fence. fencing costs 5$ per foot two opposite sides, and 6$ per foot
    12·1 answer
  • Which is true of African American soldiers in the Civil War?
    9·2 answers
  • How many 2.25 pounds can you make with 24.75 pounds
    10·1 answer
  • MAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
    9·1 answer
  • Poly thinks that the graphs of exponential and logarithmic functions are complete opposites.
    9·1 answer
  • What is the range of possible sizes for side x
    14·1 answer
  • -4x -2 + 3x - 10 How many terms are there? SIMPLIFY. What is the coefficient of x?
    14·1 answer
  • Your payment is $300 per month for 48 months and you made a $2,000 down payment. What is your total cost of leasing?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!