1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
7

720 pt in a hour converted to quarts in a min

Mathematics
1 answer:
Strike441 [17]3 years ago
3 0

1 quart = 2 pints

720/2 = 360 quarts per hour

1 hour = 60 minutes

360/60 = 6 quarts per minute

You might be interested in
Need asap final exam help fast
antiseptic1488 [7]

I uploaded the answer to a file hosting. Here's link:

tinyurl.com/wpazsebu

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carlos had 7¾ cups of cheese. After making 5 pizzas, he now only has 2 cups of cheese. How much cheese did Carlos use?
Musya8 [376]

Answer:

5 3/4 cups of cheese used for the pizza

Step-by-step explanation:

7 3/4 = 31/4 cups cheese to start

Two cups of cheese remaining.  2 = 8/4 cups

31/4 cups - 8/4 cups = 23/4 cups used for the pizza.

23/4 = 5 3/4 cups of cheese used for the pizza

4 0
2 years ago
About how much more is 22 to the 7 power and 22 to the 4 power
Bumek [7]
22 to the 7 power is <span>2494357888
</span>22 to the 4 power is <span>234256

Just subtract those two numbers and you'll get that it's </span><span>2494123632</span>
4 0
3 years ago
PLEASE HELP WITH WHERE TO DOT!!!
Galina-37 [17]

Answer:

points go at -3 on the line and at 9 one above the line

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a case of chips has 27 bags in it. How many cases would they need for 410 bags of chips?
kodGreya [7K]

Answer:

they would need 15 cases for 410 bag of chips

Step-by-step explanation:

410/7= about 15

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How to solve 8(3p-1)+9=3(p+2)-1 ?
    13·1 answer
  • A 16oz. can of Creamy Corn sells for $1.09, while the 32oz. can is on sale for $1.89. How much would you save with the sale pric
    9·1 answer
  • What would the unit rates be for a man who walked 20 mi in 5 h?
    10·2 answers
  • A car bought for $20,000. Its value depreciates by 10% each year for 3 years. What is the car's worth after3 years?
    11·1 answer
  • Amy has $1,000 in a savings account at the beginning of the fall. She wants to have at least $500 in the account by the end of t
    9·2 answers
  • AB is parallel to CD.
    15·1 answer
  • Can somebody please help me
    5·1 answer
  • Need help please What is the slope of the line?
    12·1 answer
  • Clothing Online An online clothing company sells custom sweatshirts. The company charges ​$2.99 for shipping plus ​$6.00 for eac
    7·1 answer
  • Solve the quadratic linear below :<br>6x²-x-2=0​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!