L=W+12
2L+2W=48
2(W+12)+2W=48
2W+24+2W=48
4W=48-24
4W=24
W=24/4
W=6 ANS. FOR THE WIDTH.
L=6+12=18 ANS. FOR THE LENGTH.
PROOF:
2*18+2*6=48
36+12=48
48=48
Hope this helps:)
Yes it does determine a plane
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
I hope you have heard about the congruency rules like SSS, SAS, ASA
Those are the least amount of information you need