Answer:
The answer is C
Step-by-step explanation:
did the test on edg
Answer:
4/8 or 1/2
Step-by-step explanation:
Convert all size to x/8
1/4=2/8 and 1/2=4/8
Multiply size of beaker by how many there are filled
1/8 * 2= 2/8
2/8*7= 14/8
4/8*3 =12/8
then add all of them together = 28/8
convert 4 liters to 32/8
Subtract 32/8 - 28/8 = 4/8
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
The probability would A.) 5/6
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
From the table of values
f(x) = g(x) = - 2 when x = 3 in both cases