1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
3 years ago
15

Ava buys a book for 8.58. She pays with a $10 bill. How much charge will she get

Mathematics
2 answers:
navik [9.2K]3 years ago
8 0
1.42 because you subtract 10 from the price
Crazy boy [7]3 years ago
3 0
1.42

Because 1.42 + 8.58 is equal to 10. 
You might be interested in
Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. -15, -6, 3, 12, ...
Mariulka [41]

Answer: t_{n}=-15+9(n-1)

Step-by-step explanation:

The formula for finding the nth term of an arithmetic sequence is given as:

t_{n}=a+(n-1)d

a = first term = -15

d = common difference = -6 - (-15) = 9

n = number of terms

substituting into the formula , we have :

t_{n} = -15+(n-1)9

t_{n}=-15+9(n-1)

5 0
2 years ago
In a certain clothing store,6 shirts and 3 ties cost $79.50 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41. determine the cost of each shirt.
Komok [63]

Answer:

Each shirt cost $12

Step-by-step explanation:

First, we have to interpret this question and turn each to an equation, letting shirts represent the letter s and ties represent the letter t.

6 shirts and 3 ties cost $79.50 would be interpreted to 6s+3t=79.5 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41 would be interpreted to 3s+2t=41

Hence we have two equations, and we solve them simultaneously.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We can either use the substitution method or the elimination method but for the sake of this question, we use the Elimination method.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We multiply equation 1 by 2 and we multiply equation 2 by 3, I'm prefer to eliminate the

2(6s+3t=79.5)

12s+6t=159 Equation 3

3(3s+2t=41)

9s+6t=123 Equation 4

We subtract equation 4 from equation 3.

12s+6t=159

9s+6t=123

12s-9s=3s

6t-6t=0

159-123=36

We therefore have

3s=36

Divide both sides by 3

s=36/3

s=12

One shirt cost $12

3 0
3 years ago
In two or more complete sentences describe how to determine the appropriate model for the set of data. (1, 1), (3, 2), (6, 3), (
Dafna1 [17]

Answer:

3,2

Step-by-step explanation:

hope you like it then comment

5 0
3 years ago
Acapulco, Mexico and Hyderabad, India both lie at 17° north latitude, and lie very nearly halfway around the world from each oth
Nataly_w [17]
In solving this problem we can consider Earth to be a sphere. When we have a circle, then we can use this formula to find arc length:
L=2 \pi R \frac{C}{360}
Where:
L= arc length (in this problem it is disance we need to travel)
R = radius of circle (in this problem it is equal to a radius of Earth)
C = angle we need to pass

We are told that two cities lie halfway around the world. If we fly to west this means angle is 180°.
This gives an arc length of:
L=2* \pi *3960* \frac{180}{360}  \\  \\ L=12440.71 miles

If we want to fly to north we need to go to 90° northern latidtude and then back to 17° latitude. This means angle is:
C=2*(90-17)=2*73°=146°
This gives an arc length of:
L=2* \pi *3960* \frac{146}{360} \\ \\ L=10090.8 miles

We can see that flying north is shorter. It is shorter by:
12440.71 miles - 10090.8 miles = 2349.91 miles
6 0
3 years ago
What is the value of the expression 2 x 33 + 17 + 5 x 8
snow_lady [41]

Answer:

Correct answer of this question is 123

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If the quality of individual boards varies according to a normal distribution with mean µ = 100 and standard deviation σ = 4 , w
    6·2 answers
  • How can you decompose the composite figure to
    9·2 answers
  • Ali is quite the baseball player. Forty two percent of her hits are home runs if Ali hit 150 balls last season how many of those
    10·1 answer
  • A test has twenty questions worth 100 points. The test consists of x true-false questions worth 4 points each and y multiple cho
    7·2 answers
  • Mr. Marvi's Class is fund-raising for a field trip that costs $1254. The school is
    5·2 answers
  • The area of a lawn is 500 square feet the length is 5 feet longer then the width what are the length and width of the lawn
    6·2 answers
  • Find the value of X in the isosceles triangle shown below.
    13·1 answer
  • Is six pen cost $2.10 what is the unit price of the pen?
    11·2 answers
  • What are the steps to solving this problem? (how do you solve for b)
    9·2 answers
  • What is the fastest why to learn multiplication??
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!