1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mrs_skeptik [129]
3 years ago
15

Outpatient care accounts for what percent of gross patient revenue for all us hospitals? 1. 10% 2. 20% 3. 40% 4. 60%\

Business
1 answer:
Korvikt [17]3 years ago
8 0
Answer: 3. 40%

Outpatient care accounts for 40% of gross patient revenue for all US hospitals. Outpatient primary care services include Physician office and Hospital emergency services. Two primary care services are Inpatient Care Services and Outpatient Care Services.

Outpatient care services are those services including medical tests and procedures that can be done in any medical center without staying overnight in that center or hospital.
You might be interested in
Brenda young desires to have $15,000 eight years from now for her daughter's college fund. if she will earn 6 percent (compounde
labwork [276]

Present value PV= FV(1/(1+r)^n)

PV = Present Value

FV = Future Value

r= rate

n= number of years

Just plug in the numbers and calculate.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When you've carefully checked all the facts and your attitudes and still find that there's "just something" about your superviso
Nataly [62]
True you should always suspect it and try to fix it

6 0
3 years ago
Hi guys um so i need help with ur mom lol hahahaha
Montano1993 [528]
Really you just gonna spam me unbelievable...-_-
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
g Brandon and Jane Forte file a joint tax return and decide to itemize their deductions. The Fortes' income for the year consist
murzikaleks [220]

Answer:

$1,500

Explanation:

Investment interest expenses = Interest Income + Non qualifying dividends

Investment interest expenses = $500 + $1,000

Investment interest expenses = $1,500  

$1,500 < $2,500 (Investment interest expenses)

The long term capital gains are not considered in investment income because this income is taxed at a preferential rate.  Hence, the Investment interest expenses deduction for the year is $1,500.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In one day, Sue can change the oil on 20 cars or change the tires on 20 cars. In one day, Fred can change the oil on 20 cars or
    7·1 answer
  • The black box warning that must be included on all antidepressants notes the increased risk of ____.
    15·1 answer
  • Which term refers to the beginning of the constitution?
    14·1 answer
  • The differences between the various 'Money Supplies' (M1, M2, …) are base on A) The volume of the economy they make up C) Whethe
    13·1 answer
  • Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following: Date Transaction Number of Units Unit Cost Apr. 1 Beginning in
    7·2 answers
  • On October 1, 20X6, Susan Thompson opened Thompson Decorating Services, a sole proprietorship. Susan began operations with $50,0
    12·2 answers
  • Kathleen just received a bonus from EG. She is excited because her dad started his career with EG. If her bonus of $300,000 is e
    13·2 answers
  • Abc analysis is an item classification system which (indicate the exception below):
    6·2 answers
  • Indirect materials and indirect labor are​ ________ for a manufactured product. A. overhead and product costs B. operating and p
    14·1 answer
  • The income statement for the Marin Inc. for the month ended July 31 shows Service Revenue $19,560, Salaries and Wages Expense $9
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!