1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vitek1552 [10]
3 years ago
8

Andre is solving the equation 4(x+3/2)=7.He says," I can subtract three over two from each side to get 4X equals 11 over two and

then divide by four to get X equals 11/8 Cameron says I think you made a mistake
Mathematics
1 answer:
Usimov [2.4K]3 years ago
6 0

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

use PEMDAS first.

P=parenthesis

E=exponents

M= multiplication

D= division

A= addition

S=subtraction

you see a parenthesis so you have to distribute 4 to the variables in the parenthesis. 4 time x is 4x. 4 times 3/2 is 6. after distribution you get 4x+6=7. subtract 6 on both sides. 4x=1. divide 4 on both sides. x=1/4.

You might be interested in
What is the solution to the equation below? Round your answer to two decimal places. 4•e^x=17
bixtya [17]

Answer:

\large\boxed{x\approx1.45}

Step-by-step explanation:

4e^x=17\qquad\text{divide both sides by 4}\\\\e^x=\dfrac{17}{4}\qquad \ln\ \text{of both sides}\\\\\ln e^x=\ln\dfrac{17}{4}\qquad\text{use}\ \log_aa^n=n\\\\x=\ln\dfrac{17}{4}\\\\x\approx1.45

7 0
2 years ago
It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
Sladkaya [172]

Answer:

0,06

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The finances of a group of pet owners were analyzed to determine how much they were spending on their pet(s) each year. A graph
ra1l [238]

Answer:

c.

Step-by-step explanation:

i did it

6 0
3 years ago
Which one do i choose fam? I suck at geometry
Viefleur [7K]
The best choice would probably be the third option from the top. Since by using the distance formula you can solve for the length or distance of each of the sides of the triangle, and check to see if it is equal. As would be in an equilateral triangle.

Slope wouldn’t be best for the last leg or bottom leg as there is no change in y and x.







5 0
3 years ago
Can y’all help me *********
melisa1 [442]

Answer:

33. The sheep pen is 16 square yards

Step-by-step explanation:

You can divide the rhombus inside into two triangles. Each triangle has a base of 4 yards and height 4 yards.

Area of triangle: A = 0.5*b*h = 0.5(4)(4) = 8

Since there are 2, then 2*8 = 16 square yards.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Ou have a wireless phone plan that costs $25 per month. You must als
    10·1 answer
  • Suppose the area of the square is 64 in.² what is the area of the circle
    13·2 answers
  • Consider the system of differential equations dxdt=−4ydydt=−4x. Convert this system to a second order differential equation in y
    14·1 answer
  • Sharon bought a mixture of nuts that was made up of pecans, walnuts and cashews in a ratio by weight of $2:3:1$, respectively. I
    13·1 answer
  • In order to solve x 2 + 12 x = 2 by completing the square, what value must be added to both sides?
    5·1 answer
  • The point (2, 1) is a solution to which of the following systems of equations?
    10·1 answer
  • What is equivalent to 4 5/3
    7·1 answer
  • Arif’s grandfather is 9 times as old as Arif. Which of these could be the age of Arif’s grandfather? PLSS THIS IS SO CONFUSING!1
    9·2 answers
  • During his visit to London, George Orwell decided to ask everyone he talked to whether or not the cameras made them feel more se
    9·2 answers
  • The sum of three numbers is 41.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!