We try to represent each number inside the square root as a product of a square and another number.
a) 7√32 - 5√2 + √8
√32 = √(16 *2) = √16 * √2 = 4* √2 = 4√2
√8 = √(4 *2) = √4 * √2 = 2* √2 = 2√2
7√32 - 5√2 + √8 = 7*(4√2) - 5√2 + 2√2 =
= 28√2 - 5√2 + 2√2 Factorize out √2
= (28 - 5 + 2)√2
= 25√2
b) 2√150 - 4√54 + 6√24
√150 = √(25 * 6) = √25 * √6 = 5*√6 = 5√6
√54 = √(9 * 6) = √9 * √6 = 3*√6 = 3√6
√24 = √(4 * 6) = √4 * √6 = 2*√6 = 2√6
2√150 - 4√54 + 6√24 = 2*(5√6) - 4*(3√6) + 6*(2√6)
= 2*5√6 - 4*3√6 + 6*2√6
= 10√6 - 12√6 + 12√6 Factorize √6
= (10 - 12 + 12)√6
= 10√6
Answer:
16 cm.
Step-by-step explanation:
It is 4 times the ratio.
Answer:
19
Step-by-step explanation:
If you want to find the answer of the equation, sub the given information into it:
z + xz + y
we know that:
x = 5
y = 1
z = 3
We got:
= 3 + 5*3 + 1
= 3 + 15 + 1
= 19
Hope this helped :3
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit