1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
2 years ago
5

If a woman making $31,000 a year receives a cost-of-living increase of 2.4%, what will her new salary be?

Mathematics
1 answer:
kompoz [17]2 years ago
8 0
Her new salary would be $31,744.
You might be interested in
Simplify 14 to the 15th power over 14 to the 5th power.
cluponka [151]

14^15/14^5=14^(15-5)=14^10

Hope this kinda helps !!
6 0
3 years ago
Find the surface area of the regular pyramid.
spayn [35]

Answer:

Answer = 93.6

Step-by-step explanation:

frist multipy 9 x 13 to get 117 than divided it by 2 = 58.5, than times it by 3 since there is three sides.

(58.5 x 3 is 175.5)      

Than for the base multipy 7.8 x 9 = 70.2, but since its a tri, divided it by 2 = 35.1.

Add 58.5 and 35.1 to get 93.6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Using fraction busting solve for X <br><br>1/x² + 1/x = 6/x² ​
777dan777 [17]
The solution for this question would be. x += 5 hope it helps, and im truly am sorry if its incorrect!
8 0
2 years ago
Pls tell me the answer with an explanation how you got it!
Flura [38]

Answer:

25 degrees

Step-by-step explanation:

40 + 50 = 90

2 x 25 = 5

8 0
3 years ago
Find the measurement of n please.
mezya [45]
I think it’s C if you still need an answer but don’t trust me on that
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following terms can be combined in this expression? -13 - x/5 + 6.2y + 20.5x - 3/8y
    12·2 answers
  • You want to know the temperature today. your friend tells you that it is 6 degrees colder than it was on monday. on monday it wa
    13·2 answers
  • The answer of this question
    13·1 answer
  • Someone please help me with this one question
    5·1 answer
  • 10 + 2 = 9 + blank i need to know this cause i think its hard
    7·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Nathan sells posters. He starts with $1,000 and buys 9 posters for $28 each. He sells 5 posters for $42 each. He says that he ha
    12·1 answer
  • Lee will buy 3 notebooks for $1.29 each, 2 dozen pencils at $3.45 a dozen, and a box of pens for $14.85 a box. How much will Lee
    5·1 answer
  • Someone please help me with this ​
    7·1 answer
  • Twenty to one meaning time​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!