1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
3 years ago
5

What is the perimeter of the rectangle

Mathematics
2 answers:
MA_775_DIABLO [31]3 years ago
7 0
Well, you would find the perimeter adding up all of the sides. Would you please tell us what each of the sides are, or what sides are what? :)
Pani-rosa [81]3 years ago
6 0
To find the perimeter you have to add all the sides of the rectangle. You can also do P = 2(L) + 2(W)
You might be interested in
Find two supplementary angles if the measure of one angle is three times the measure of the second
Colt1911 [192]
Hello :
x+3x=180
4x=80
x=180/4
x=45°
8 0
3 years ago
If A = {1, 2, 3} the number of non-empty proper subsets are ​
Ksenya-84 [330]

Answer:

The number of non empty proper subsets of a set with 3 elements is =23−2=8−2=6.

4 0
3 years ago
Quick! Need the answer, will give brainiest
Zinaida [17]
Your selection is correct.

A good way to solve these problems is to first figure out the system if the functions were regular equalities. Then, to determine which direction the inequality sign goes, ask whether the graph is shaded above or below y. For above, that means y is greater than... below, less than. A solid line means greater/less than or equal to.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the square?
Alexxandr [17]

Step-by-step explanation:

it has 4 sides, all of whick are equal. Answer is 4*4, 16.

8 0
3 years ago
What is the unit rate for $240 for 4 days
torisob [31]
The unit rate for $240 per 4 days is $60 per 1 day.
To get a unit rate you must simplify the rate down to $X per 1 day.
To get 4 days down to 1 day you must divide 4 by 4.
Doing the same to the other side you divide 240 by 4.
So now you have $60 per 1 day.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the recursive rule for the sequence 2, -1, 1/2 , -1/4
    9·1 answer
  • Difference between 783 and 366
    13·2 answers
  • Calculate the area of the triangle. Please help!
    15·1 answer
  • True or false? A corollary is a statement whose proof is typically more involved than a threorem
    13·2 answers
  • HELP. I WILL GIVE A BRAINLEST PLSSS
    11·2 answers
  • Answer the question below please, I need help.
    10·2 answers
  • Which of the following is a rational number?
    13·1 answer
  • Using the diagram, which fraction is equivalent to 1?
    10·1 answer
  • A student in a foreign language program learns 15 new words each week. Which graph best represents the relationship between x, t
    12·1 answer
  • Parisian sewer #1 contains 9 fewer gigantic rats—rats as big as cats, some might say—than parisian sewer #2. parisian sewer #2 c
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!