1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
3 years ago
12

Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb

Mathematics
2 answers:
lys-0071 [83]3 years ago
5 0
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
vodka [1.7K]3 years ago
3 0
The unit price is 1.12.

All you have to do is divide $12.35 / 11 = 1.12

Hope this Helps!!
You might be interested in
What is the difference between 120 yards and 110 meters in feet
natita [175]
The answer is 27.2. (meter is bigger)
1 yard = 91.44 centimeters, and 1 meter= 100 centimeters

91.44 * 120 = 10972.8

100*110 = 11000
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
An equation in the form ax2+bx+c=0 is solved by the quadratic formula. The solution to the equation is shown below.x=−7±√ "572"
7nadin3 [17]

Answer:

B: a = 1, b= 7, c = -2

Explanation:

\sf Quadratic \ Equation : \dfrac{-b\pm \sqrt{b^2 - 4ac} }{2a}

Knowing This:

<u>solve for b</u>

  • -b = -7
  • b = 7

<u>solve for a</u>:

  • 2a = 2
  • a = 1

<u>solve c</u>:

  • b² - 4ac = 57
  • 7² - 4(1)(c) = 57
  • -4c = 57 - 49
  • -4c = 8
  • c = 8/-4 = -2
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the coefficient of x in expansion of (2x-4)^2 ?
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

the one which is near to x

8 0
3 years ago
What is 63= 9k;6,7,8
OLEGan [10]
63 = 9k 

divide by 9 on each side to get k by itself 

k = 7
4 0
4 years ago
How many thirtieths in 400 sq ft
ozzi
Thirties in 400
ok well we could find out by dividing 400 by 30.
400 / 30 = 13.333333
We Can Round That To 13
Theres Your Answer (13)
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The function f(x)=log[7]x is increasing. True or false
    8·2 answers
  • At the market, Ms. Winn bought 3/4 lb of grapes and 5/8 lb of cherries. How many ounces of grapes did Ms. Winn buy?
    11·2 answers
  • Please help me thank you
    13·1 answer
  • 8 (c-9)=6 (2c-12)-4c
    9·1 answer
  • Can someone answer this i need help
    7·2 answers
  • Point k lies at (- 3, 4), Point is reflected over the y-axis and then translated 7 units down to produce k’. which rule could we
    10·1 answer
  • A rectangle has a length that is 4 times the width, w. If the perimeter of the rectangle has a perimeter of 40
    12·1 answer
  • What is the response variable in this scenario?<br><br> A.<br><br> B.<br><br> C.<br><br> D.
    13·2 answers
  • 1. Find the area of the finite region enclosed by the curve y=2√x and the lines x=3 and x=0.
    6·2 answers
  • Can someone explain this to me?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!