1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
3 years ago
11

How do you solve a constant rate problem?

Mathematics
1 answer:
Solnce55 [7]3 years ago
4 0
There is a video on YouTube for site agreement I can not past the link sorry look there.
You might be interested in
Someone help me find the answer to this
KATRIN_1 [288]
The diameter of the plate is 12, and the formula for finding circumference is diameter times pie. so you multiply pie (or 3.14 if you aren't using a calculator) times 12 and it should give you 37.6991. rounded to the nearest tenth, that's 37.7, hope I helped!
5 0
3 years ago
Help please its URGENT!!!!!!!!
Aneli [31]

This is a relation but not a function.

Functions must have that there is a unique y for a given x, which clearly doesn't work here because all lines of a given x have 2 y-values. However, it is a relation because there is a given set of points which are defined to be within the set of the ellipse (if it's defined which members of two sets, the range and domain, go together, then you have a relation)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kia purchased 3 pounds of grapes and spent $11.63 on other items. She spent a total of $20. She used the following steps to find
Maurinko [17]
3x + 11.63 = 20
3x + 11.63 - 11.63 = 20 - 11.63
3x = 8.37

by subtracting the 11.63 from both sides, this tells us how much the grapes cost....not per lb., but for the total of all the grapes.
7 0
3 years ago
What multiplies to 84 but adds to -25
Law Incorporation [45]

Answer:

the correct answer is 4 and 21

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP PLEASE WILL MARK BRAINLY
Shtirlitz [24]

Answer:

Every 18 miles he uses 3 gallons

divide this:

18 ÷ 3 = 6 miles per gallon

30 miles = 30 ÷ 6 = 5 gallons

7 gallons = 7 x 6 = 42 miles

48 miles = 48 ÷ 6 = 8 gallons

10 gallons = 10 x 6 = 60 miles

Hope this helps :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Go Math grade 6 standards practice workbook common core edition pages 101 & 102
    9·1 answer
  • Multiply and simplify.<br> 16x^3 / y * 5y^2 / xy
    10·1 answer
  • Jacob received a new salary of 45900 this is 8% more of his former salary what is his former salary
    14·1 answer
  • Which of the following rational numbers represents a repeating decimal?
    13·1 answer
  • Lucy is on her way home in her car. Her drive is 18 miles long. She has finished one-third of the drive so far. How far has she
    11·2 answers
  • Whats 2+2-1+17-9+29-9=<br><br><br><br> Hows your day
    13·2 answers
  • ) Evaluate the expression for v = 2.<br> 5v + 3 =
    14·2 answers
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • I need this answer ASAP
    12·2 answers
  • Write 3 × 107 km3, the total volume of the continental Antarctica ice sheet, as a basic numeral.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!