Subtract 5 from both sides
a/-8 = 4/7 - 5
simplify 4/7 - 5 to 31/-7
a/-8 = 31/-7
multiply both sides by 8
-a = 31/-7 x 8
simplify 31/7 x 8 to 248/7
-a = 248/7
multiply both sides by -1.
The answer is a = 248/7
The words are the explanations of the steps and the dark bolded words are the work shown for each step.
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer:
A) Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.
Step-by-step explanation:
Given
John's commute to work
Sheri's commute to work

John's commute to work in miles per hour = 
Sheri's commute to work in miles per hour =
We can see that Sheri has a faster commute.
Difference between the rates =
∴ Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.