1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
3 years ago
5

The sum of the numerator and denominator of a fraction expressed in simplest form is 17. if 3 is added to the numerator, the val

ue of the fraction will be 1. what is the fraction?
Mathematics
1 answer:
kirill [66]3 years ago
7 0
x+y=17\\
\dfrac{x+3}{y}=1\\\\
x=17-y\\
x+3=y\\\\
17-y+3=y\\
2y=20\\
y=10\\\\
x=17-10\\
x=7\\\\
\boxed{\dfrac{7}{10}}
You might be interested in
Can someone help me please I really need help please help meee I’m struggling I WILL HELP YOU WITH YOUR ASSIGNMENT IF YOU HELP M
Anna71 [15]

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I have to turn that into the simplest form
zimovet [89]

5.006=5\frac{6}{1000} =5\frac{3}{500}...or...\frac{2,503}{500}

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5-a/8=4/7 solve for a show your work
timama [110]
Subtract 5 from both sides
a/-8 = 4/7 - 5

simplify 4/7 - 5 to 31/-7
a/-8 = 31/-7

multiply both sides by 8 
-a = 31/-7 x 8

simplify 31/7 x 8 to 248/7
-a = 248/7

multiply both sides by -1.
The answer is a = 248/7

The words are the explanations of the steps and the dark bolded words are the work shown for each step.
6 0
3 years ago
Which is the better buy on apples?
lesantik [10]

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

7 0
2 years ago
John's commute to work is 20kmhr while Sheri's commute is 500mmin. Who has the fastest commute to work in mihrif 1.61km=1mi? A S
Andreyy89

Answer:

A) Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.

Step-by-step explanation:

Given

John's commute to work =20\ km/hr

Sheri's commute to work  =500\ m/min

1.61\ km = 1\ mile

John's commute to work in miles per hour = \frac{20\ km}{1 hr}\times \frac{1\ mile}{1.61\ km}= 12.42\ miles/hr

Sheri's commute to work in miles per hour =\frac{500\ m}{1\ min}\times \frac{1\ km}{1000\ m}\times \frac{1\ mile}{1.61\ km}\times \frac{60\ min}{1\ hr}= 18.63\ miles/ hr

We can see that Sheri has a faster commute.

Difference between the rates =18.63\ miles/ hr-12.42\ miles/hr=6.21\ miles/hr\approx 6.2\ miles/hr

∴ Sheri has the faster commute by 6.2 miles/hr.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The amount of fat, in grams, in granola is proportional to the volume, in cups, of the granola as shown on graph.
    12·2 answers
  • What are two ratios that are equivalent to 12:20?
    15·2 answers
  • 12 (5x-1) = 7x (2x +2)
    8·2 answers
  • How do you solve this? Show work and answer
    12·2 answers
  • This afternoon, Sara noticed that the number of the page assigned for homework is divisible by both 12
    7·1 answer
  • 5.) 12(x - 10)=
    6·1 answer
  • How much does the Standard suite cost per night?
    15·2 answers
  • Will make brainliest, please help​
    7·1 answer
  • Create a proportion using the form = to represent the following word problem.
    13·2 answers
  • Can someone help me with this problem thanks!​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!