1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
5

A group of friends ordered two pizzas, one with pepperoni and one with mushrooms and green peppers. A plain pizza costs 9 dollar

s. Each extra topping costs 1 dollar. How much did the two pizzas cost?
Mathematics
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
8 0

1 pizza = 9 dollars

1 topping = 1 dollar

1. Let's gather the information

2 Pizzas

One pizza is a pepperoni

The other is a mushroom and green pepper

2. Make an equation for the question

x9 + y1 = ?

x = number of pizzas

y = number of toppings

3. Multiply x and y by the number given

2 x 9 + 3 x 1 = ?

2 x 9 + 3 x 1 = 21

Which means, the two pizzas had costed 21 dollars.

You might be interested in
Given that x = 7.4 m and 0 = 26°, work out AB rounded to 3 SF.
Vladimir [108]

Answer:

3.24m

Step-by-step explanation:

SOH

sin(26)=O/7.4

O=7.4 sin(26)

O=3.24 (3sf)

7 0
3 years ago
Is a line segment a defined or undefined term?
Savatey [412]
<span>Line Segment: A line segment is just part of a line. Remember above when I said that lines are indefinite, and that they keep going and going? Line segments stop somewhere in both directions.</span><span>
Therefore its defined.

</span>
3 0
3 years ago
10)
Naddika [18.5K]

Answer:

i

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
11. ¿Es mayor 1/4 que 0.50? Justifica tu pregunta​
musickatia [10]

Eh yo creo que no, si estoy mal los siento

3 0
3 years ago
Solve the quadratic equation.
kondaur [170]
The answer is C. Use the quadratic formula to solve it and you should be just fine!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sam has a small paper delivery business. His parents require him to save $1 for every $5 he earns. If he made $200 this month ho
    13·1 answer
  • Consider today's stock listings for bukkia hog farms, shown below. 52 wk high 52 wk low symbol div. close net change 212.45 106.
    12·2 answers
  • Write all the factors of 24
    15·2 answers
  • If something takes 12 minutes to do and you have to do it 320 times how long would it take
    14·2 answers
  • The slope intercept form​
    7·1 answer
  • ​A research report describing the results from a repeated-measures t test states that "t(22) = 1.71, p &gt; .05."
    6·1 answer
  • 1 gallon of water weighs 8 1/3 pounds 30 gallons of water weighs x pounds. Please write the proportion
    8·1 answer
  • Suppose you take a trip to a distant universe and find that the periodic table there is derived from an arrangement of quantum n
    5·1 answer
  • PLEASE HELP 20 POINTS<br> solve the system of equations y=-5x-7 and -4x-3y=-1 by substitution.
    7·1 answer
  • Q. Find the area of the figure. 10 cm2 12 cm2 20 cm2 24 cm2​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!