1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
2 years ago
6

The radius of a circle is one yard. what is the diameter?

Mathematics
2 answers:
lakkis [162]2 years ago
7 0
2 yards. The diameter is twice the radius.
Stels [109]2 years ago
5 0
The diameter is two times the radius.

2 * 1 = 2

So the diameter is 2 yards.
You might be interested in
What strategy for finding area and perimeter of a 2 dimensional shape?
Mice21 [21]
Area is supposed to be multiplied by 2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Keith works 8 hours per day for 5 per week. melba works 2,250 minutes each week. who spends more time at work
Orlov [11]

Answer:

Keith does.

Step-by-step explanation:

2250/60=37.5

8*5=40

Keith spends 40 hrs at work Melba spends 37.5 hrs.

6 0
3 years ago
Write an expression to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for t
Olin [163]

Answer:

+- 10n

Step-by-step explanation:

✯Hello✯

↪  We need to work out the nth term rule

↪  We can do this by finding the differences between the numbers and using the rules

2A

3A+B

A+B+C

↪  (Sorry I cant draw a table for you)

↪  Using the rules and drawing a table we get the final answer

+- 10N

❤Gianna❤

8 0
3 years ago
I'm having trouble with this problem what is 2+2
V125BC [204]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

2+2 =4

7 0
2 years ago
The watering can contained 5 1/2 quarts of water. After all the plants were watered, only 4 cups remained. How many cups of wate
Ivahew [28]

Answer: 9.5 cups of water

Step-by-step explanation:

5 1/2 + 4

5 1/2= 11/2

11/2+4=9.5

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A cell phone cost $210 a battery charger costs $15 and batteries cost $5 .what is the sales tax and total price for purchasing t
    7·1 answer
  • Using the lengths​ (in.), chest sizes​ (in.), and weights​ (lb) of bears from a data​ set, the resulting regression equation is
    6·1 answer
  • Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
    12·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST I need help with #4 pleaseee
    8·1 answer
  •  Jackie so $9500 worth of vacuum cleaners in December if she earns a commission rate of 15% of all sales what commission Did sh
    15·1 answer
  • 5 p over 7 minus 18 equals -43​
    8·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEEEE!!!!!
    12·2 answers
  • Please can someone help me
    5·1 answer
  • It takes Asher 12 minutes to ride a roller coaster four times. Write an equation to represent a proportional relationship betwee
    13·1 answer
  • A scale drawing of a rectangle is made by using a scale factor of StartFraction 5 over 8 EndFraction. The original and the scale
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!