3(n-7)=-30
3n-21= -30
3n = -9
n= -3
If you were to smplify you would get -6 x (3w+y-6) then yo
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
What is the series you are referring too?
8 quarters = (8 x .25) = $2.00
5 dimes = (5 x .10) = $.50
$2.00 + $.50 = $2.50
8 + 5 = 13