1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sdas [7]
3 years ago
11

There are 246 students going on a field trip to pan for gold if they are going in vans that hold 9 students each how many vans a

re needed how many students will ride in the van that isn’t full?
Mathematics
1 answer:
salantis [7]3 years ago
4 0

You will need 28 vans. 3 students will ride in the van that isn't full.

You might be interested in
5-7k=-4(k+1)-3 add work pleasee!!!
marshall27 [118]

Answer:

k=4

Step-by-step explanation:

5-7k=-4(k+1)-3

Distribute

5-7k=-4k-4-3

Combine like terms

5-7k=-4k-7

Add 7k to each side

5-7k +7k = -4k+7k-7

5 = 3k-7

Add 7 to each side

5+7 = 3k-7+7

12 = 3k

Divide by 3

12/3 = 3k/3

4=k

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
heyyy! i haven't posted a question in a long time lolz. anyways, i really needed help with this!! if you can answer my question
Andre45 [30]
2 ones and 8 hundredths

00.00
the first zero is tens, ones, and after the decimal, to the right is the tenths, hundredths and so on
7 0
2 years ago
Water starts out at a temperature of 62 F . It is heated such that its temperature increases at a rate of 8 F per minute. It tak
bogdanovich [222]

Answer:

Step-by-step explanation:

since it starts at 62 and finishes at 150 u can find out that the increase in temp is 150F and since it increases by 8 every minute u can come to find that the increase in temp (150) divided by the amount it increases 8 is 18.75 which is the amount of minutes it took

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the difference.<br> (3- 2x + 2x2) - (4x -5 +3x2)
Gwar [14]

Answer:

6(1-x) is the answer your looking for if I'm right

6 0
3 years ago
A clipboard costs $2.23. It costs $0.58 more than a notebook. Sheila bought two clipboards and one notebook. She paid with a ten
Troyanec [42]
Hey! So, you know she bought two clipboards. You're going to want to add 2.23 and 2.23 together, which is 4.46. Sheila only bought one notebook, so you simply add 4.46 and 0.58 together, which is 5.05. But, wait! She paid with a 10 dollar bill. Now, we have to take 5.05 out of 10.00, which is 4.95. Now, our answer is going to be $4.95 in change. I hope I helped! :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The base of a prism has n sides.
    11·1 answer
  • The length of a rectangular garden is 8 feet longer than its width. If the garden's perimeter is 188 feet, what is the area of t
    7·1 answer
  • Need help again imma post about 3 or 3 more pics .
    13·1 answer
  • Factor completely x2 - 8x + 16.
    13·2 answers
  • Add.
    5·2 answers
  • Which of the following is the best example of a long-term goal?
    8·1 answer
  • QUICK whoever gets the correct answer here’s a brainliest
    10·1 answer
  • Find the value of x please I need help
    9·2 answers
  • What is the tan A?<br><br> No random answers pls
    7·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!