Answer:
The 16 oz jar
Step-by-step explanation:
<em>12 oz jar </em>
Cost = 8.65/12
Cost = $0.72/oz
=====
<em>16 oz jar </em>
Cost = 10.99/16
Cost = $0.69/oz
<em>24 oz jar </em>
Cost = 16.99/24
Cost = $0.71/oz
The 16 oz jar costs less per ounce.
1/6 if you meant to put an X afterwards. If not, there is no slope.
Answer: 8=1/2x
160
400 / 2.5 = 160
160 x 1 = 160