1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
11

Abe real estate is developing 15 solar homes per states. If the cost of each home is estimated at 80,000 what’s the projected co

st for the entire development ?
Mathematics
1 answer:
Soloha48 [4]3 years ago
3 0

Answer:

the Total cost= 1,200,000*number of states

Step-by-step explanation:

Given the  cost of each home is $80,000

The number of homes per state are 15

The Total cost of the project is = (Total number of houses per state) * (cost of each house) * (the number of states).

Therefore the total cost =15*80000*Number of states.=1,200,000*number of states

You might be interested in
Each factory at a candy company has 498 workers. There are 12 factories. )
harkovskaia [24]

Answer:

5,976 workers

Step-by-step explanation:

498 times 12 = 5976

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What continues the pattern for 7 16 8 27 9
Butoxors [25]
38 10 49 11 60 12..
How
27 - 16 = 11
8 - 7 = 1
So for each small number add 1 ad for the big add 11
6 0
3 years ago
Two years of local Internet service cost $685, including the installation fee of $85. What is the monthly fee?
AnnZ [28]
685-85=600
1 year =12 months 
12 multiply by 2 =24
600 divided by 24=25
answer=25

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paper clips costs $7.20 what is the unit price of the paper clips
Olegator [25]
I could help you, but how many paper clips were there? divide 7.20 by whatever number it is...
6 0
3 years ago
Michel is headed to his aunt's house. For the first 2 hours he drives at 55 mph. For the next hour, he drives 70 mph. For the fi
polet [3.4K]

Answer:

the answer is 280

Step-by-step explanation:


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the following equation. Then place the correct number in the box provided. 3 x = 12
    9·1 answer
  • Angle A is circumscribed about circle O.<br> What is the measure of angle A?
    6·2 answers
  • the davis family pays $200,000 for a new house they make a down payment that is 1/10 of the price of the house how much is the d
    7·2 answers
  • Find the decimal of <br>49/50​
    8·2 answers
  • The measures of a triangle in the extended ratio 2:3:4.What is the measure of the smallest angle?
    7·2 answers
  • Use appropriate algebra and Theorem 7.2.1 to find the given inverse Laplace transform. (Write your answer as a function of t.)
    5·1 answer
  • write the equation of the line that passes through the points (1,6) and (9,-8). put your answer in fully reduced slope form, unl
    11·1 answer
  • Solve the following system of equations y=-2x-5 and 2x-4y=0
    11·1 answer
  • You pick a card at random.
    11·1 answer
  • if the ratio of similarity of the figures above is 2/3, then what is the ratio of the perimeters of the two figures?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!