Answer:
Mrs. Wong spend $545.76 on tiles.
Step-by-step explanation:
Mrs. Wong has 144 tiles that she is going to place on her square kitchen floor. If the tiles are $3.79 each, how much did Mrs. Wong spend on tile?
we are given
number of ties=144
cost of one tie=3.79 dollar
we have to find
total cost of 144 ties
for this we will multiply 144 by 3.79
multiplying 144 by 3.79 gives=144*3.79
it other words
one tile cost=$3.79
and for 144 ties cost
multiplying 144 on both sides
144 tiles cost=3.79*144=$545.76
The ratio or the relationship of the toy to the large building is one foot to every 400 feet so in mathematical terms it’s shown as a ratio like this... 400:1 and since they are asking about the real building as the primary reason for the ratio it’s number goes first because they are enquiring about it’s relationship to the small one.(which is worded weirdly so I think they are trying to get you messed up)
Good luck
Answer:
50 is correct
Step-by-step explanation:
did my math but I know you need it quick so sorry for brief answer
Here is you're answer:
In order to get you're answer you need to find the common denominator then add.

- Find the common denominator:


- Simplify:
-


Therefore you're answer is option D "13/24."
Hope this helps!
3 is common and therefore the factorization of the expression will be
3(w-2)