A bakery offers a sales 2.85 for 4 muffins what is the price per dozen
2 answers:
Answer:
$8.55
Step-by-step explanation:
There are 12 in a dozen. You are given a third of what the dozen would be. You would multiply 2.85 by 3 and that would give you the answer of $8.55
Answer:
$8.55 per dozen
Step-by-step explanation:
$2.85 for 4 muffins
Multiply the cost and the number of muffins by 3
2.85 *3 =8.55
4*3 =12
$8.55 for 12 muffins
12 muffins = 1 dozen
$8.55 per dozen
You might be interested in
The answer is x=3 because abt+tbc=abc
10 5's go into 55 and 1 10 goes into 11 The answers I gave are only if you want them in 10's
Answer:
Two angles are said to be supplementary if they add up to 180 degrees. So the supplement of an angle is obtained by subtracting it from 180. i.e., if x is an angle, its supplement is 180−x
Answer:
$1,560
Step-by-step explanation:
Interest = Principal x Interest Rate x Time (in years)
I = 6500(.04)(6)
I = 1560
Answer:
D
Step-by-step explanation:
John is correct as Dividing does not always gets the quantity smaller for example if we divide 4 by 0.5
We get
4/0.5= 8