1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AfilCa [17]
3 years ago
8

Find the exact,simplified value of x for the given triangle

Mathematics
1 answer:
Katarina [22]3 years ago
4 0
If this is a 30, 60, 90 triangle, which I think it is, it would b 4
You might be interested in
Factor the following expression:<br><br> 15x + 11
guajiro [1.7K]

Answer:you cant

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Winkler family saved $100 month from the time Sarah was born until she started college. Sarah started collage on her 18th bi
Vlada [557]
4 year college Tuition: $28,800.00
Money Saved since Sarah was born: $21,600.00

So, no, her family did not save enough for college.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe has 1.8 meters of rope. He has to cut pieces of rope that are 0.3 meters long. How many pieces can he cut
RSB [31]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

1.8 divided by 0.3 = 6

6 x 0.3 = 1.8

5 0
3 years ago
plzz help with this one last problem ill give you the brainless answer if you give me the answer for sure and I promise I won't
castortr0y [4]
Four ratios: 
light to dark: 4:12
dark to light: 12:4
black to white: 2:4
white to gray: 4:10
gray to white: 10:4
 any of those work.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Arnold can read 3 pages in 7 minutes. Brenda can read 8 pages in 14 minutes. Who is the faster reader? Justify your answer.
Mrac [35]

Answer:

Brenda

Step-by-step explanation:

You can divide the number of pages by the number of minutes to find the amount of minutes it takes to read 1 page. For Arnold, 3 pages / 7 minutes = 1 page per approximately 0.43 minutes. For Brenda, 8 pages / 14 minutes = 1 page per approximately 0.57 minutes. Brenda reads slightly faster since 0.57 > 0.43

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the following decimals as fractions. a. .76 b. .3 c. .262 d. .8053
    11·2 answers
  • What is the surface area of the prism? A. 138 yd2 B. 192 yd2 C. 264 yd2 D. 272 yd2
    13·1 answer
  • Please help me get this please
    15·1 answer
  • Which of the following is an irrational number?4/3 , ^24, ^81, -4.07
    15·1 answer
  • Avery has saved $295 to spend on Christmas gifts for 11 people. Which is the BEST estimate of the amount he can spend for each p
    11·1 answer
  • Every new customer at the Burger Barn qualifies to receive a free whistle. The bag of whistles has 9 black ones, 6 red ones, 7 g
    13·1 answer
  • What is 8+2g, when g= 4.1
    10·2 answers
  • joy is helping her father to build a rectangular deck that measures 14 feet by 19 feet find the area of the deck using a mental
    13·2 answers
  • . Jacob drives at a rate of 20 miles in 4 hours. What is his unit rate? *
    6·1 answer
  • 1. If 8 lbs. of onions costs $19.20, then how much will 11 lbs. of onions cost? 2. If my car travels 270 miles on 15 gallons of
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!